Uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą (kod F17.0 w ICD-10; 6C4A.2 w ICD-11) i dlatego musi być diagnozowane i leczone tak, jak inne choroby. W rozmowie z dr Magdaleną Cedzyńską kierującą Poradnią Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym zachęcamy do podnoszenia kompetencji w tym zakresie.
Kto może prowadzić leczenie uzależnienia od nikotyny?
Motywowanie do zaprzestania palenia i leczenie uzależnienia od nikotyny jest jednym
z ważniejszych zadań, które stoją przed każdym pracownikiem medycznym. Zalecenie lekarza lub innego członka personelu medycznego często skłania do podjęcia walki z uzależnieniem. Natomiast prowadzenie leczenia choroby, jaką jest uzależnienie od nikotyny wymaga specjalistycznej wiedzy.
Gdzie pracownicy medyczni mogą dowiedzieć się więcej o leczeniu zespołu uzależnienia do nikotyny?
Od wielu już lat specjaliści Narodowego Instytutu Onkologii im Marii Skłodowskiej-Curie-Państwowego Instytutu Badawczego organizują szkolenia w tym zakresie. Uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę o diagnostyce i metodach leczenia zespołu uzależnienia od nikotyny, a dodatkowo dowiedzieć się więcej o profilaktyce pierwotnej nowotworów. W programie uwzględniono część wykładową oraz warsztatową, co pozwala na ugruntowanie nabytej wiedzy. Każdego roku w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 organizujemy 10 szkoleń. Zazwyczaj są to szkolenia dwudniowe a uczestnik może wybrać dogodną dla siebie formę szkolenia: online lub szkolenie stacjonarne.
Czy udział w szkoleniach jest odpłatny?
Szkolenia finansowane są ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Uczestnicy nie ponoszą kosztów związanych z udziałem. Podczas kursów prowadzonych stacjonarnie zapewniamy przerwy kawowe i lunch oraz możliwość noclegu i zwrot kosztów dojazdu osobom, które mieszkają dalej niż 50 km. od miejsca szkolenia.
Czy ukończenie kursu wiąże się z korzyściami?
Poza oczywistymi korzyściami związanymi podniesieniem kompetencji zawodowych, uzyskanie certyfikatu ukończenia szkolenia pozwala na zawieranie kontraktu z NFZ na leczenie uzależnienia od nikotyny w ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym POChP) (Dz. U. poz 1505 z późn. zm.). W związku z korzystną zmianą wyceny świadczeń coraz więcej placówek decyduje się na ich kontraktowanie, a nasze szkolenia zyskują popularność.
Ponadto na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6.X.2004 r. w sprawie dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów uczestnicy otrzymują 10 punktów edukacyjnych
Jak się zgłosić?
Rejestracja na wszystkie dostępne terminy oraz szczegółowe informacje dostępne są na naszej platformie: https://szkoleniazut.coi.pl/. Po zarejestrowaniu się każdy uczestnik uzyskuje dostęp do panelu słuchacza i może wybrać dogodny dla siebie termin szkolenia.
Więcej informacji: Zuzanna Olędzka
e-mail: [email protected]; telefon: +48 22 570 86 13