Sąd: pielęgniarki z grupy 2 posiadają szerszą wiedzę teoretyczną. Ale…
Poniżej cytujemy kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu z września 2023 roku. Z poprzednimi częściami – bardzo istotnego uzasadnienia dla spraw sądowych związanych z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 – mogą czytelnicy pielegniarki.info.pl zapoznać się w dziale aktualności pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.
Zatem cytujemy arcyważny fragment przedmiotowego wyroku…
Dowody zgromadzone w sprawie potwierdziły, że wszystkie osoby zatrudnione w pozwanym szpitalu na stanowiskach pielęgniarek i/lub pielęgniarzy miały ten sam zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności.
Pracowały w tym samym wymiarze czasu pracy i często zastępowały się. Pracodawca układając grafiki, czy też powierzając pielęgniarkom wykonanie określonych czynności, nie brał pod uwagę ich wykształcenia. Przyznała to wprost przełożona powódek – oddziałowa, a także koleżanka i kolega z pracy.
Uwzględniając powyższe, pozwany szpital domagając się oddalenia powództwa pielęgniarek, powinien wykazać, że wykształcenie poszczególnych pielęgniarek/pielęgniarzy było cechą relewantną przy udzielaniu świadczeń medycznych. [więcej w tym zakresie zobacz w artykule pt. Sąd o zarobkach pielęgniarek – sam fakt posiadania tytułu magistra nie uprawnia do wyższego wynagrodzenia.
Pozwany szpital argumentował, że praca pielęgniarek z wyższym wykształceniem oraz specjalizacją była jakościowo lepsza aniżeli praca pielęgniarek nie posiadających takiego wykształcenia, w tym skarżących pielęgniarek. Okoliczności te nie zostały udowodnione.
Przeprowadzone postępowanie dowodowe nie potwierdziło prowadzenia przez pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją psychoterapii i rehabilitacji psychiatrycznej pacjentów (k.124).
Dalsza część artykułu pod sondą…
Dalsza część artykułu…
Twierdzenia pozwanego co do lepszej jakości pracy opierały się na założeniu, że osoby z wyższym wykształceniem i specjalizacją miały znacznie większą wiedzę teoretyczną, którą mogły wykorzystać w praktyce. Oczywiście trudno odmówić racji tezie o szerszej wiedzy teoretycznej posiadanej przez pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją w porównaniu z pielęgniarkami mającymi wykształcenie średnie medyczne.
źródło: orzeczenia.ms.gov.p
W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych dalszy ciąg uzasadnienia do przedmiotowego wyroku, w którym sąd podnosi, że to pielęgniarki ze średnim wykształceniem i niższym wynagrodzeniem zasadniczym o prawie 2 tys. złotych, „z racji posiadanego doświadczenia zawodowego, mogły wdrażać do pracy nowo zatrudnione osoby i czynności te faktycznie wykonywały”.