Skład komisji sejmowej powołanej do rozpatrzenia projektu ustawy regulującej wynagrodzenia pielęgniarek wzbudza zaskoczenie…
Sejm w dniu 7 lutego 2024 roku powołał podkomisję nadzwyczajną, która ma rozpatrzyć obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który został skierowany do sejmu przez związek pielęgniarek. Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu wspólnego posiedzenia komisji zdrowia oraz finansów publicznych redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiała w redakcyjnych artykułach pt. Pielęgniarki – sejm zdecydował: podwyżki według partyjnego parytetu oraz Podwyżki pielęgniarek – na komisji łażąca aktorka i znikający Sasin.
W dzisiejszym artykule przedstawimy punkt widzenia na skład osobowy podkomisji, powołanej według partyjnego klucza. Po 3 posłów z Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwość oraz po jednym pośle z Klubów: Lewicy, Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Przewodniczącą Nadzwyczajnej Podkomisji została posłanka Elżbieta Gelart (KO) – absolwentka Akademii Medycznej – wydział pielęgniarstwa (mgr). Jak głosowała nad ustawą w 2021 roku? Wstrzymała się. Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Członkowie komisji:
Marta Golbik (KO) – jak głosowała nad ustawą w 2021 roku? ZA! Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Krystyna Skowrońska (KO) – jak głosowała nad ustawą w 2021 roku? ZA! Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) absolwentka Akademii Medycznej – wydział pielęgniarstwa (mgr) – jak głosowała nad ustawą w 2021 roku? ZA! Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Janusz Cieszyński (PiS) – nie był posłem w poprzedniej kadencji sejmu.
Patryk Wicher (PiS) – jak głosował nad ustawą w 2021 roku? ZA! Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Tomasz Trela (Nowa Lewica) – jak głosował nad ustawą w 2021 roku? ZA! Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Ewa Szymanowska (Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni) – nie była posłem w poprzedniej kadencji sejmu.
Radosław Lubczyk (Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni) – jak głosował nad ustawą w 2021 roku? ZA! Jak głosowała nad ustawą w 2022 roku? Oddała głos ZA!
Podsumujmy: z 9-osobowego składu podkomisji 7 posłów głosowało za ustawą w 2021 roku oraz w 2022 (po trzecim czytaniu – w głosowaniu nad całością ustawy). Tylko w roku 2021 przewodnicząca podkomisji wstrzymała się od głosu. Natomiast dwóch posłów nie było parlamentarzystami w poprzedniej kadencji sejmu.
Zatem 7 posłów podkomisji ponosi odpowiedzialność za chaos płacowy w podmiotach leczniczych. Za nierówne traktowanie w zatrudnieniu dziesiątek tysięcy pielęgniarek i położnych. Ponosi odpowiedzialność za milionowe odszkodowania, które muszą wypłacić podmioty lecznicze. Za odarcie z godności zawodowej pielęgniarek i położnych, które posiadają wieloletnie doświadczenia zawodowe.
Teraz została im przypisana rola sędziów we własnej sprawie… Ale będą się czuć jak ryba w wodzie, taplając się w szambie politycznej awantury. Realne problemy płacowe personelu pielęgniarskiego będą tylko tłem dla politycznej rozgrywki…