Związek pielęgniarek o stanie prac nad związkową ustawą o nowej siatce płac.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Związek pielęgniarek o stanie prac nad związkową ustawą o nowej siatce płac.

Sejmowe prace nad projektem obywatelskim pielęgniarek i położnych wznowione!

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi stanu prac nad projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek publikujemy poniżej informację zamieszczoną przez OZZPiP na stronie internetowej związku.

Posłowie nowej kadencji wznowili prace nad obywatelskim projektem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który w maju złożył Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. 29 listopada odbyło się pierwsze czytanie, którego rezultatem jest skierowanie projektu do sejmowej Komisji Zdrowia i sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Znów mamy szansę na położenie kresu dyskryminacji i degradacji, która od lat dotyka naszego zawodu.

– Cieszę się, że ten projekt, który wyrósł z waszej pracy i determinacji jest procedowany na początku kadencji izby. Chcemy pokazać obywatelom, że to jest naprawdę ważna rzecz i że słuchamy waszego głosu – podkreślił marszałek sejmu Szymon Hołowna po wysłuchaniu wystąpienia przewodniczącej OZZPiP Krystyny Ptok.

Zobacz także:

1 lipca 2022 r. została wprowadzona nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych, co wywołało nie lada chaos. Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wystąpił wówczas z propozycją poprawek do ustawy koniecznych z punktu widzenia środowiska. Projekt uprzednio przyjęty przez Senat został jednak odrzucony przez Sejm. Po fali protestów, które miały miejsce w całym kraju, 23 maja br. do Sejmu złożono obywatelski projekt o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych z 5 i 6 grupy. 28 lipca 2023 r. projekt po pierwszym czytaniu został zaś skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Finansów Publicznych oraz Komisję Zdrowia. Jednak zmiana kadencji rządu zgodnie z prawem wymusiła ponowne pierwsze czytanie. Za sprawą starań OZZPiP oraz przychylności marszałka, posłowie ponownie zajęli się problemem pielęgniarek i położnych.

– Obecny Marszałek Sejmu, Pan Szymon Hołownia dotrzymał słowa i w bardzo szybkim tempie skierował obywatelski projekt do pierwszego czytania. To dla nas niezwykle ważne, ponieważ sytuacja pielęgniarek i położnych nie zmieniła się – tłumaczy Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. – W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 5 pielęgniarek. Średnia w UE to 9! Ze średnią 54 lat jesteśmy także najstarszą grupą wśród zawodów medycznych, co sprawia, że ta statystyka będzie się pogarszać. Obywatelski projekt ustawy nie jest remedium na wszystkie problemy, ale kołem ratunkowym wskazującym na minimum koniecznych zmian i o nie wspólnie walczymy – dodaje.

O co walczymy?

Celem postulowanych przez środowisko zmian, jakie zostały zawarte w obywatelskim projekcie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia są nieustannie m.in. cztery główne punkty:

1. Podniesienie współczynników pracy dla 5 i 6 grupy zawodowej, co wpłynie na wzrost ich zarobków.

2. Powiązanie wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami, a nie kwalifikacjami wymaganymi.

3. Gwarancja przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

4. Zaliczenie każdej pielęgniarki i położnej do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych przez nią kwalifikacji.

Powyższe zmiany przyciągną młode osoby do zawodu i sprawią, że większa część absolwentów będzie podejmowała pracę w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz równocześnie zatrzyma w zawodzie 80 000 pielęgniarek, które nabyły uprawnienia emerytalne.

źródło: ozzpip.pl – 30 listopada 2023 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 141

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8556 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Innowacje w służbie własnego zdrowia. Poznaj suplementy Osavi!

2 min czytania
W świecie suplementów diety Osavi wyróżnia się unikalnym podejściem do tworzenia produktów – łączy moc natury z nowoczesną nauką. Marka zdaje sobie…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - siatka płac od stycznia i lipca 2025.

1 min czytania
Siatka płac pielęgniarek od 1 stycznia 2025 roku… Ministerstwo zdrowia publicznie w sejmie zapewniało o zmianie współczynników pracy w siatce płac pielęgniarek…
Aktualności

Pielęgniarka dostała po wielu latach pracy wezwanie do opłacenia składek na izby.

1 min czytania
Pielęgniarki o podziękowaniach z izb Na przykładzie Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach informowaliśmy, że pielęgniarkom i położnym należy się jednorazowa…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka: możliwe, że przekraczając swoje kompetencje popełniłam wykroczenie.