Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek
W latach 2018-2023 (sesja wiosenna) ponad 8,3 tys. pielęgniarek ukończyło specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. Szkolenie w tym zakresie pozwala na aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Pielęgniarki uzyskujące tytułu specjalisty posiadają specjalistyczne kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabywają umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.
W minionej już, jesiennej sesji egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych do egzaminu w przedmiotowej dziedzinie przystąpiło 2 239 pielęgniarek i aż 99,7% (2 233) uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Najwyższy osiągnięty wynik to 140 punktów.
Warto zaznaczyć, że w jesiennej sesji, do egzaminu przystąpiło niemal czterokrotnie więcej pielęgniarek niż w przypadku sesji wiosennej.
Liczba czynnych zawodowo pielęgniarek specjalistek
Na podstawie danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia widzimy, że w 2022 roku ponad 8,9 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego było czynnych zawodowo. Warto zaznaczyć, że ponad 80% z nich było zatrudnionych w szpitalach (7,2 tys.). Pozostałe rodzaje świadczeń kształtują się następująco:
- Ambulatoryjna opieka specjalistyczna – około 400 pielęgniarek
- Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – około 300 pielęgniarek
- Podstawowa Opieka Zdrowotna – około 700 pielęgniarek
- Rehabilitacja lecznicza – około 300 pielęgniarek
- inne – około 2 100 pielęgniarek
Średnia wieku dla pielęgniarek ze specjalizacją internistyczną, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ to 50,2 lata.
źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl