Obecna sytuacja płacowa pielęgniarek z grupy 5 w kontekście nierównego traktowania w zatrudnieniu
Obecnie tworzy się linia orzecznicza w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 6. Sądy Pracy orzekają na korzyść pielęgniarek, miażdżąc nieudolną obronę podmiotów leczniczych przed zarzutem o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Pielęgniarki z grupy 6 szczegółowe informacje w zakresie postępowań sądowych w sprawie odszkodowań znajdą w aktualnościach w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.
Natomiast pielęgniarki z grupy 2 słusznie pozywają pracodawców o łamanie praw pracowniczych, w kontekście zaprzestania uznawania kwalifikacji zawodowych. Latami wykazywali do NFZ zestawienia, w których wykazywali, że posiadają stanowiska pracy na których jest wymagane posiadanie przez konkretną pielęgniarkę tytułu magistra pielęgniarstwa i jednocześnie tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Obecną sytuację pielęgniarek z grupy 2, którym pracodawcy zaprzestali uznawać kwalifikacji, można podsumować następująco: pracodawca zauważanie wykształcenia pielęgniarek warunkuje w zależności od sposobu finansowania jej wynagrodzenia. Doceniał je kiedy płacił NFZ. Gdy ma je opłacać „z własnej kieszeni” to już niekoniecznie.
Pielęgniarki z grupy 2 szczegółowe informacje w zakresie postępowań sądowych w sprawie łamania ich praw pracowniczych znajdą w aktualnościach w dziale pt. Pielęgniarki mgr skarżą szpitale.
Pielęgniarki z grupy 5. Obudźcie się!
W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawimy sytuację pielęgniarek z grupy 5 w zakresie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Od samego początku nieuzasadnionego wzrostu horrendalnego zróżnicowania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 i 2, redakcja pielegniarki.info.pl wskazywała na analogiczną sytuację pomiędzy pielęgniarkami z grupy 5 i 2.
Oczywistą oczywistością jest fakt, że sądy stwierdzają, że:
„Dowody zgromadzone w sprawie potwierdziły, że wszystkie osoby zatrudnione u pozwanego na stanowiskach pielęgniarek i/lub pielęgniarzy miały ten sam zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności”.
Każda praktykująca zawodowo pielęgniarka wie, że powyższe dotyczy także pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 5 siatki płac.
Wobec powyższego pielęgniarki z grupy 5 mają prostą drogę do uzyskania od sądów odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Pielęgniarki z grupy 5. Wysokość odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu
Zatem przyjrzyjmy się należnemu odszkodowaniu za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarce z grupy 5 względem pielęgniarek z grupy 2. Na razie tylko za różnice w wysokości wynagrodzenia zasadniczego.
Pierwszy okres: 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku
Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 5 – 4 185 PLN, wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 2 – 5 477 PLN.
Różnica wynosiła miesięcznie – 1 292 PLN.
Razy 12 miesięcy – 15 504 PLN.
Drugi okres: 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023 roku
Wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 5 – 5 775 PLN, wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z grupy 2 – 7 304 PLN.
Różnica wynosiła miesięcznie – 1 529 PLN.
Razy 12 miesięcy – 18 343 PLN.
Razem pozycja pierwsza i druga to kwota 33 tys. PLN. Na samym wynagrodzeniu zasadniczym. To jest tylko część odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 5. Dlaczego?
Dalsze informacje w sprawie wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.