Izba pielęgniarek opublikowała stanowisko
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwróciła się do izby pielęgniarek z pytaniami dotyczącymi kwestii zamienników leków w kontekście wykonywania praktyki pielęgniarskiej.
Przyczynkiem do poruszonego zagadnienia stało się stanowisko naczelnej izby. Szczegółowe informacje dotyczące poruszonego zagadnienia zamieszczamy w dziel aktualności pt. Pielęgniarki a zamienniki leków.
Jedna z pielęgniarek napisała: No brawo… apteka szpitalna co najmniej dwa razy w tygodniu wydaje leki, wśród których są zamienniki. Nie podam Paracetamolu we wlewie kroplowym dopóki lekarz nie wpisze w zlecenia Perfalgan (bo taki aktualnie jest). Lekarz poszedł właśnie na konsultację. Pacjent cierpi, a ja…”proszę poczekać, bo lekarz musi zmienić zlecenie”. Rodzina pacjenta…”no ile można czekać, mamusię boli, a ta zamiast podać pasjanse w komputerze układa”… Piękne czasy nastały. Opinia opinią, ale pacjentką nie chciałabym być kiedy boli jest mi wszystko jedno czy paracetamol, czy APAP czy Perfalgan – ma mnie przestać boleć.
Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych zadaje 3 pytania izbie pielęgniarskiej
Środa Wielkopolska, 10 października 2023 roku
Pani
Mariola Łodzińska
Prezes Naczelna Rada
Pielęgniarek i Położnych
W dniu 5 października 2023 roku Pan dr n. med. Andrzej Tytuła Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podpisał stanowisko w sprawie podawania zamienników leków samodzielnie przez pielęgniarki i położne w warunkach lecznictwa stacjonarnego
w świetle obowiązujących przepisów prawa.
W związku z treścią powyższego stanowiska proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania.
1. Jak ma postąpić pielęgniarka realizująca zlecenie lekarskie dotyczące podania pacjentowi drogą doustną APAP 500 mg, w sytuacji kiedy ma do dyspozycji tylko Paracetamol Aurovitas?
2. Jak ma postąpić pielęgniarka realizująca zlecenie lekarskie, w którym zlecono podanie Bisoprololu. Czy pielęgniarka w tym przypadku ma obowiązek uzyskać od lekarza informację, jaki konkretnie lek może podać realizując przedmiotowe zlecenie?
3. Lekarz zleca pielęgniarce podanie we wlewie ciągłym w pompie infuzyjnej 25 mg Tachybenu. Pielęgniarka bez konsultacji z lekarzem podaje pacjentowi we wlewie ciągłym w pompie infuzyjnej 25 mg Ebrantilu. W związku z powyższym postępowaniem pielęgniarki proszę o skonkretyzowanie zakresu „ewentualnej odpowiedzialności”, o której mowa w stanowisku Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.
Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek