Izba pielęgniarek z nakazem pracy dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo na oddziałach szpitalnych
Komisja warunków pracy i płacy naczelnej izby pip w planie pracy komisji, uchwalonym w dniu 19 września z 2023 roku zaplanowała między innymi działania:
„Opracowanie propozycji zmierzających do wprowadzenia zmian w zakresie obowiązku podejmowania pracy w oddziale szpitalnym na okres dwóch lat przez pielęgniarki i położne po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej/szkoły położnej”.
Termin realizacji powyższego zadania zaplanowano na wrzesień – grudzień 2023 roku.
źródło: nipip.pl
Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Działanie izby pielęgniarek w powyższej sprawie wywołuje pytania. Czy absolwent studiów pielęgniarskich nie będzie mógł być zatrudniony np. w Domu Pomocy Społecznej lub w Centrum Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa? Co rozumie się pod pojęciem „oddział szpitalny”. Czy oddziałem szpitalnym w rozumieniu planu pracy izby pip jest Zakład Opiekuńczo – Leczniczy? Oczywiście powyższe pytania odnoszą się do okresu pierwszych dwóch lat pracy zawodowej absolwentów kierunku pielęgniarstwo.
Należy rozważyć, czy takie inicjatywy izby pip nie wkraczają w swobodę zawierania umów pomiędzy pielęgniarkami a pracodawcami? Czy nie są ograniczaniem swobody prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. indywidualnej praktyki pielęgniarskiej?
W zależności od przesłanek kierujących pomysłodawcami w powyższym zagadnieniu należałoby rozważyć – na jakich oddziałach szpitalnych powinna wykonywać zawód pielęgniarka, w ramach „obowiązku pracy przez dwa lata w szpitalnym oddziale”. Czy może być to oddział okulistyczny, dermatologiczny czy dziecięcy.
Użytkowników pielegniarki.info.pl oraz czytelników Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zapraszamy do dyskusji w przedmiotowej sprawie.