Warunki pracy pielęgniarek
W dniu 19 stycznia 2023 r. w gmachu Senatu odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, podczas którego przedstawiono stanowisko Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali oraz główne wnioski dotyczących bezpieczeństwa w polskich szpitalach opracowanych na podstawie programu certyfikacyjnego. Rada opiniowała też projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
Przewodnicząca zespołu senator Agnieszka Gorgoń-Komor, zauważyła, że pracownicy ochrony zdrowia są szczególnie narażeni m.in. na wystąpienie zdarzeń niepożądanych tj. ekspozycję na materiał biologiczny, zakłucia i zranienia ostrymi narzędziami, kontakt z toksycznymi lekami i stres. Przewodnicząca zespołu w nawiązaniu do projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta podkreśliła, że bezpieczny pacjent to pacjent, którym opiekuje się „biały personel” pracujący w bezpiecznych warunkach.
Dr n. med. Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki poinformował uczestników posiedzenia, że deklaracja „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” została przygotowana na podstawie dyrektywy UE 32/2010 dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia.
Bezpieczeństwo personelu jest od początku priorytetem działania Koalicji, podkreślił dr Witt. Koalicja powstała, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu. Koalicja opracowała raport, w którym uznano za ważne tworzenie elektronicznych rejestrów zdarzeń niepożądanych, obejmujących zarówno te z udziałem pacjentów, jak i personelu medycznego.
Bezpieczny sprzęt dla pielęgniarek
Niestety, aż 75% szpitali nie ma takiego rejestru w formie elektronicznej. Prawie 1/3 placówek medycznych wskazała, że sprzęt bezpieczny stanowi w ich przypadku maksymalnie 15%, a jedynie 1/4 szpitali posiada ponad 75% sprzętu medycznego najwyższej jakości, spełniającego standardy bezpieczeństwa.
Ważne jest, aby ustanowić konieczność tworzenia elektronicznych rejestrów zdarzeń niepożądanych, obejmujących zarówno zdarzenia z udziałem pacjentów, jak i personelu medycznego, podkreślił dr Witt. W raporcie wskazano, że edukacja personelu medycznego powinna być jednym z priorytetów w kontekście wdrożenia nowych zasad dotyczących bezpieczeństwa i jakości. Koalicja opracowała formularz dla placówek medycznych, zawierający parametry oceny jakości szpitali. Mogą one być wykorzystane dla zapewnienia bezpieczeństwa w ramach ogólnopolskiej akredytacji szpitali. Jest to pierwsza w Polsce certyfikacja bezpieczeństwa i jakości szpitali opracowana przez ekspertów z Rady Naukowej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Certyfikaty są świadectwem przestrzegania wysokich standardów bezpieczeństwa w placówkach oraz potwierdzeniem podjęcia działań na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy dla personelu medycznego.
źródło: senat.gov.pl