Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych

29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym, w kontekście płacowym, jak i przyszłości wzrostu nakładów na sektor ochrony zdrowia.

Wdrażanie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych to temat, który cyklicznie pojawia się na każdym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu. Obecnie trwa etap zbierania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji danych finansowych o wynagrodzeniach za miesiące lipiec i sierpień br., które mają zostać podsumowane pod koniec września br. Informacje będą obejmować wszystkich pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia, zaangażowanych w realizację świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

W dyskusji, Państwowa Inspekcja Pracy przekazała dane o nieprawidłowościach we wdrażaniu ustawy: w okresie od lutego do końca lipca 2023 r. do PIP wpłynęło łącznie (zaledwie) 58 skarg związanych z realizacją przepisów.

To znikomy wskaźnik w skali całego kraju, choć znaczącą jest informacja, że najwięcej skarg wpłynęło z terenów woj. świętokrzyskiego i lubelskiego.

Najważniejsze nieprawidłowości związane z realizacją ,,ustawy płacowej” w ochronie zdrowia (nowe stawki weszły w życie od 1 lipca br.) dotyczyły m.in.

  • różnicowania stawek wynagrodzeń na tożsamych stanowiskach pracy,
  • nieustalenia sposobu podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiocie leczniczym, zgodnie z wymogami ustawy,
  • niepodwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, zatrudnionego w podmiocie leczniczym, w sposób uwzględniający minimum określone w ustawie,
  • nieustalenia zasad podwyższania wynagrodzenia osoby zatrudnionej w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonującej zawodu medycznego.

W dyskusji, członkowie zespołu i eksperci, zarówno ze strony pracodawców jak i związkowej podnosili kwestie min. konieczności wcześniejszego przekazania pieniędzy do podmiotów leczniczych, nadmiernej skali umów cywilnoprawnych w szpitalach, stałego zadłużania szpitali powiatowych, niewystarczających środków finansowych na wynagrodzenia, płac personelu niemedycznego.

Autor tekstu: Renata Górna, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ

źródło: opzz.org.pl – 1 września 2023 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 41

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8740 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 60-70 złotych za godzinę.

1 min czytania
Praca dodatkowa dla pielęgniarek. Umowa zlecenia. Klinika Promienista w Poznaniu poszukuje do pracy pielęgniarki w oddziale. Twój zakres obowiązków: • sprawowanie bezpośredniej…
Aktualności

Te 3 produkty najczęściej wybierały pielęgniarki.

1 min czytania
Sklep Pielęgniarek i Położnych – oferta Sklep Pielęgniarek i Położnych to miejsce, które wyróżnia się na rynku dzięki swojej ofercie dopasowanej do…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Izba pielęgniarek - kuchenkę i junkers też bierzemy.

2 min czytania
Izba przeciwko oszukańczym praktykom pielęgniarek… W licznych artykułach redakcyjnych poruszyliśmy kwestię legalności działań izby pielęgniarek w kontekście zmian zasad ściągania składek, które…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Premier zastał pielęgniarki w czepkach.