Stanowisko izby pielęgniarek i położnych
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w stanowisku z dnia 14 czerwca 2023 r. wyraziła opinię w sprawie stosowania ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Stanowisko to dotyczy tylko postępowania pracodawców względem pielęgniarek i położnych posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa oraz jednocześnie tytuł specjalisty.
Dlaczego izba pielęgniarek nie zajmuje stanowiska w sprawie odzierania z godności zawodowej pielęgniarek i położnych z grupy 6?
Warto zatem przytoczyć jakimi przymiotnikami opisuje NIPiP postępowanie pracodawców, którzy nie zaszeregowują do grupy 2 siatki płac osób z tytułem magistra i specjalisty.
Jako pierwszy w przedmiotowym stanowisku, opis postępowania pracodawców brzmi: „przestępstwo złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowniczych”. Kolejne to: „chęć wyrządzenia danej osobie krzywdy, nieprzyjemności, poniżenia”. W dalszej części stanowiska padają słowa o „kuglarstwie i mataczeniu”. Izba pielęgniarek stoi na stanowisku, że w sprawie, która jest podnoszona przez izbę mamy do czynienia z „degradacją, która jest elementem mobbingu”.
Cała treść streść stanowiska dostępna na stronie izby pielęgniarek – nipip.pl
Oczekiwania pielęgniarek i położnych z grupy 6
Natomiast pielęgniarki i położne z grupy 6 zdecydowanie oczekują stanowiska naczelnej izby w sprawie sytuacji pielęgniarek zaszeregowanych do najniższej grupy w siatce płac.
Zdajemy sobie sprawę, że takie stanowisko jest bardzo trudne do zredagowania patrząc na historię powstawania ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.
Ale niestety izba musi połknąć tę żabę…
Podział pielęgniarek na grupy, który nie ma nic wspólnego z realiami wykonywania praktyki zawodowej zaproponował… związek pielęgniarek i położnych – OZZPiP. W roku 2016. Następnie w białym miasteczku 2021 roku związek OZZPiP firmował warianty siatki płac, które nie prowadziły do pełnego przywrócenia godności zawodowej pielęgniarek z grupy 6. W białym miasteczku też brali udział przedstawiciele izby pielęgniarek… OZZPiP przesłał do sejmu w 2023 roku projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, który wprowadza 2 tys. różnicy pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi te same czynności zawodowe i ponoszące tą samą odpowiedzialność zawodową. I o zgrozo zjazd krajowy pielęgniarek w maju 2023 roku poparł ten projekt.
Mimo wszystko pielęgniarki z grupy 6 oczekują, że izba „połknie tę żabę” i doczekają się stanowiska izby pielęgniarek, które opisze skutki ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych dla pielęgniarek z najniższej grupy.
Mamy nadzieję, że stanowisko izby w powyższej sprawie nie przyniesie zbyt dużego wysiłku redakcyjnego…
Po pierwsze: członkiem naczelnej izby pielęgniarek i położnych jest przewodnicząca OZZPiP pani Krystyna Ptok.
Po drugie: w stanowisku w sprawie sytuacji pielęgniarek z grupy 6 izby pielęgniarek wystarczy użyć w odpowiednim kontekście, poniższych zwrotów:
- przestępstwo złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowniczych,
- chęć wyrządzenia danej osobie krzywdy, nieprzyjemności, poniżenia,
- kuglarstwo i mataczenie,
- degradacja, która jest elementem mobbingu.
I jeszcze jedno. Niech chociaż raz padnie słowo PRZEPRASZAMY!