Liczba pielęgniarek zaszeregowanych do grupy drugiej siatki płac.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Liczba pielęgniarek zaszeregowanych do grupy drugiej siatki płac.

Liczba pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2 siatki płac podmiotów leczniczych

Zapewne wiele osób jest zainteresowanych informacją w zakresie liczebności pielęgniarek i położnych zaszeregowanych przez pracodawców do grupy 2 siatki płac.

Taka informacja jest szczególnie istotna w sytuacji kiedy minister zdrowia totalnie skłócił personel pielęgniarski poprzez rozwiązania płacowe zawarte w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych. Także projekt ustawy OZZPiP w sprawie wynagradzania personelu pielęgniarskiego, skierowany w 2023 roku do sejmu, nie likwiduje podstawowej patologii w zakresie wynagradzania pielęgniarek i położnych – degradacji oraz dyskryminacji. Na potwierdzenie słuszności powyższych tez doskonałym przykładem są wyroki sądowe, przyznające pielęgniarkom w grupy 6 odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu względem grupy 2.

Kiedy w 2017 roku wiceminister zdrowia pani Józefa Szczurek-Żelazko informowała w sejmie, że płaca zasadnicza pielęgniarki wyniesie 5 300 PLN to media szybko podchwyciły tą informację. Nikt nie zwracał już uwagi, że dotyczy to pielęgniarek które muszą posiadać tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty.

Nawet niektóre pielęgniarki dały się nabrać i pisały w komentarzach na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, że wreszcie zostaną docenione. Gołym okiem było widać, że pani wiceminister miała za zadanie przekazać światu, że teraz pielęgniarki będą super zarabiać. Należy dodać, że kwota podstawy 5 300 plus dodatki do wynagrodzenia zasadniczego robiła na tamten czas wrażenie. Wiele osób z personelu pielęgniarskiego nie dawało wiary, że zapowiedź pani wiceminister zostanie zrealizowana.

Natomiast w jaki sposób pracodawcy doceniają pielęgniarki i położne mogą dowiedzieć się same zainteresowane, kiedy okazuje się, że osoby z kwalifikacjami zapisanym w grupie 2 są degradowane do grup niższych. Teraz muszą walczyć o sprawiedliwość w sądach. Natomiast sądy przyznają rację pielęgniarkom. Dlaczego? Bowiem szpitale degradując pielęgniarki w sposób urągający zdrowemu rozsądkowi łamią zapisy Kodeksu pracy.

Natomiast odpowiedź na pytanie ile pielęgniarek zostało zaszeregowanych do grupy 2 siatki płac może ukazać skalę problemu w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu kadry pielęgniarskiej. Obecnie system ochrony zdrowia zacznie odczuwać skutki radosnej twórczości ministra zdrowia w zakresie polityki płacowej. Z jednej strony pielęgniarki z grupy 6 mają przyznawane przez sądy odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, z drugiej pielęgniarki z kwalifikacjami grupy 2 są przez sądy przywracane do tej grupy, w sytuacji kiedy pracodawcy zdegradowali je do niższych grup.

Siatka płac – czy warto było radośnie dzielić pielęgniarki?

Zatem warto zadać sobie pytanie czy warto było dzielić pielęgniarki na grupy w kontekście kosztów, które teraz poniosą podmioty lecznicze. Kosztów odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Czy warto było skonfliktować grupę zawodową pielęgniarek, aby uzyskać efekt w postaci medialnych przekazów ile to teraz zarabiają pielęgniarki?

Zatem warto sprawdzić ile pielęgniarek jest obecnie zaszeregowanych do grupy drugiej.

Rąbka tajemnicy uchyla Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja podaje dane z lutego 2023 roku, że do grupy 2 zostało zaszeregowanych 38 368 osób. Osób! Nie pielęgniarek i położnych.

Bowiem grupa druga w siatce płac to:

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1, 3 i 4 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim i specjalizacją, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Dlatego powyższa liczba osób zaszeregowanych do grupy 2 przez pracodawców obejmuje nie tylko pielęgniarki i położne ale także inne zawody medyczne.

Dlatego powyższe dane nie odpowiadają na pytanie: ile pielęgniarek i położnych jest zaszeregowanych do grupy 2.

Innymi danymi, które mogą być pomocne w odpowiedzi na interesujące na zagadnienie są dane NFZ. Fundusz informował, że w styczniu 2020 roku do grupy 7 (obecna grupa 2) było zaszeregowanych 11 128 pielęgniarek i położnych (etatów). Według wyliczeń redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych (na podstawie danych NFZ) pielęgniarki i położne zaszeregowane do grupy 2 w styczniu 2020 roku stanowiły około 5% czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych (etatów).

Czy warto było…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8279 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - pani Krystyna Ptok w sejmie o pensjach pielęgniarek.

2 min czytania
Wypowiedź pani Krystyny Ptok o wynagrodzeniach pielęgniarek w sejmie w dniu 27 czerwca 2024 roku W pięciu artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach…
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
Komentarze
×
Aktualności

Studiowanie pielęgniarstwa: Wyzwania, korzyści i możliwości kariery