Pielęgniarka – nowa specjalizacja dla magistrów pielęgniarstwa.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarka – nowa specjalizacja dla magistrów pielęgniarstwa.

Specjalizacja pielęgniarek

Program szkolenia specjalizacyjnego w nowej dziedzinie – psychoterapii uzależnień został zatwierdzony przez ministra zdrowia. Specjalizację taką będą mogły uzyskać osoby z tytułami magistra uzyskanymi po studiach w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogiki specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

Zobacz także:

Program szkolenia, który został opublikowany na stronie CMKP publikujemy poniżej.

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie trwać 4 lata i obejmuje 10 modułów, w tym 24 kursy specjalizacyjne i 8 staży kierunkowych oraz kurs specjalizacyjny jednolity.

Program szkolenia specjalizacyjnego opracował zespół ekspertów:

  1. dr hab., prof. UJ Barbara Bętkowska-Korpała – konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii uzależnień, przewodnicząca zespołu;
  2. prof. dr hab. Czesław Czabała – przedstawiciel konsultanta krajowego;
  3. dr hab. prof. UJK Krzysztof Gąsior – przedstawiciel konsultanta krajowego;
  4. dr Ireneusz Kaczmarczyk – przedstawiciel Rady Superwizorów Psychoterapii Uzależnień;
  5. dr Katarzyna Nowakowska-Domagała – przedstawiciel Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Kształcenie prowadzone w trybie szkolenia specjalizacyjnego odbywać się będzie w jednostkach akredytowanych na podstawie programu specjalizacji zatwierdzonego przez ministra zdrowia. Jednostki, które chciałyby posiadać akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień mogą składać wnioski o akredytację w SMK. Jednostka taka będzie realizować szkolenie specjalizacyjne na podstawie programu specjalizacji oraz przepisów ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Osoba mająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, zaburzeniami nawyków i popędów. Dzięki wprowadzeniu nowej specjalizacji system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która udzielać będzie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia uzależnień w warunkach stacjonarnych, dziennych i ambulatoryjnych. Osoby takie będą mogły także przeprowadzać diagnozę problemową oraz prowadzić psychoterapię indywidualną oraz grupową.

źródło: cmkp.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8312 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne - dobry krem na suche i zniszczone dłonie.

2 min czytania
Problem ze skórą rąk wśród pielęgniarek Dłonie pielęgniarek i położnych są szczególnie narażone na podrażnienia wywołane m.in. przez noszenie rękawiczek. Częste mycie…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sąd o pracy pielęgniarek - niewiarygodnym jest twierdzenie, że unieruchomiono pacjenta bandażami a nie pasami.

7 min czytania
Oceny zastosowania przez pielęgniarki unieruchomienia pacjenta dokonał biegły sądowy… W dniu dzisiejszym publikujemy drugi fragment wyroku Sądu Rejonowego, który dotyczy pozwu pacjenta,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Komentarze
×
Aktualności

Ile czasu jest ważna e recepta? I jak sprawdzić jej ważność?