Pielęgniarka nie może być zastępowana przez ratownika lub opiekuna.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarka nie może być zastępowana przez ratownika lub opiekuna.

Wynagrodzenia w izbach pielęgniarek i położnych

W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych publikujemy drugą część stanowiska izby pielęgniarek w sprawie norm zatrudnienia. Przyczynkiem do przedmiotowego stanowiska jest opinia Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2023 roku. Szczegóły przedmiotowej sprawy są dostępne pod poniższymi linkami:

(…) Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych sprawując pieczę nad należytym wykonywaniem zawodów pielęgniarek i położnych, w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony nie wyraża zgody na twierdzenie, iż zawód pielęgniarki jest tożsamy z zawodem ratownika medycznego lub opiekuna medycznego i może być zastępowany przez tych pracowników medycznych.

Osoba wykonująca zawód ratownika medycznego, a także opiekuna medycznego nie nabywa wiedzy i umiejętności do realizowania określonych świadczeń zdrowotnych, które są realizowane wyłącznie przez pielęgniarkę.

Osoby wykonujące zawód pielęgniarki oraz osoby wykonujące zawód ratownika medycznego są kształcone odrębnie na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Opiekun medyczny wspomaga pielęgniarkę. Nie może jej zastępować

Zgodnie z ww. Polityką Wieloletnią Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce opiekun medyczny jest zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki. Głównym argumentem wprowadzenia zawodu opiekuna medycznego do systemu opieki zdrowotnej, było wspomaganie pracy pielęgniarki w bezpośredniej opiece nad pacjentem (czynnościach pielęgnacyjno-opiekuńczych), a nie zastępowanie pielęgniarki w realizacji świadczeń zdrowotnych.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych widzi potrzebę nowelizacji przepisów dotyczących norm zatrudnienia w lecznictwie szpitalnym, jednakże każdy wymieniony przez Zarząd Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zawód jest oddzielnym zawodem, o innych kwalifikacjach i poziomach kształcenia, tak więc propozycje przedstawione w przedmiotowym stanowisku są bezpodstawne, niezasadne i winny podlegać odrzuceniu w całości.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przypomina, iż właściwie określone normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w oddziałach szpitalnych stanowią o bezpieczeństwie zdrowotnym pacjentów.

źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8487 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Ptok zachęca młodych do zawodu: Szybko umrzecie.

5 min czytania
Pielęgniarz: Ja i moja żona mamy po 61 lat. Czy naprawdę nie ma dla nas ratunku? W dniu 19 listopada 2024 roku…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Ministerstwo o nowych kompetencjach pielęgniarek.