Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych
Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce, z dnia 14 kwietnia 2023 r. Interpelacja została zgłoszona przez Posłów RP: Marcelina Zawisza, Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny.
(…) Należy wreszcie wskazać wpływ, który na sytuację położnictwa i pielęgniarstwa ma ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Brak jasnego określenia obowiązków pielęgniarek i położnych o różnym stopniu wykształcenia i wyłączenie osobnej grupy pielęgniarek z wykształceniem średnim doprowadziły do wielu konfliktowych sytuacji, w których doświadczone pracownice są wynagradzane nieadekwatnie do swoich zdobywanych przez wiele lat kompetencji. A z drugiej strony pracownice z wyższym wykształceniem bywają szeregowane do niższej kategorii płac, bo rzekomo ich kwalifikacje nie są na stanowisku wymagane. (…)
Autorzy interpelacji zadali ministrowi zdrowia kilka pytań. Jedno z nich brzmiało:
Czy rozważane jest wprowadzenie do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zapisów pozwalających na uwzględnianie stażu pracy w zawodach medycznych przy szeregowaniu pracowników i pracownic do odpowiednich grup zawodowych i przeliczników pracy? Czy rozważane jest wprowadzenie do tej samej ustawy współczynników korygujących wysokość wynagrodzenia zależnych od stażu pracy?
Podsekretarz Stanu Piotr Bromber, dnia 24 maja 2023 r. udzielił odpowiedzi. Poniżej cytujemy fragment.
(…) Ponadto uprzejmie informuję, że nowelizacja z lipca 2022 r. ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2139) zrealizowała postulat Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz samorządu zawodowego tej grupy zawodowej przeniesienia pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego, do grupy pracowników wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na stanowiskach pracy z wymaganym wyksztalceniem wyższym licencjackim. Zrównania gwarantowanych wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek ze średnim wykształceniem z gwarantowanym najniższym wynagrodzeniem pracowników wykonujących zawód medyczny z wykształceniem wyższym licencjackim dokonano z uwagi na uwzględnienie wieloletniego stażu i nabytych w jego toku umiejętności i doświadczeń pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujące już regulacje dotyczące należnych dodatków stażowych uprzejmie informuję, że aktualnie w Ministerstwie Zdrowia nie są prowadzone prace w kierunku zmian w przepisach ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. (…)
źródło: sejm.gov.pl