Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie płac pielęgniarek i położnych
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po nowelizacji siatki płac z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych Szanowny Panie Ministrze!
29 czerwca 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 8.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W jej myśl pracownicy szpitali powinny pracować według nowych siatek płac w zależności od stopnia wykształcenia i posiadanych kwalifikacji – pielęgniarki z wykształceniem wyższym powinny zarabiać minimum 7300 zł. Okazało się jednak, że w wielu placówkach medycznych, w tym również instytutach, które podlegają bezpośrednio pod Ministerstwo Zdrowia, zostały one zakwalifikowane do niższej grupy płacowej, przez co ich wynagrodzenie zatrzymało się na poziomie 5700 zł.
Zobacz także:
Informujemy także, że całe wydanie nr 2/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zostało poświęcone sprawie pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty, które pozywają szpitale. Wydanie elektroniczne gazety jest dostępne tutaj. W tym wydaniu gazety zamieściliśmy między innymi wyrok sądu, który rozpatrywał pozew pielęgniarki z grupy 2, która skarżyła szpital.
Pytania do ministra zdrowia o liczbę pielęgniarek, które nie zostały zaszeregowane do grupy 2
Otrzymywałam sygnały od pielęgniarek, którym nie wypłacono podwyżki wynagrodzeń, że będą decydować się na spory zbiorowe z pracodawcą.
Jednocześnie minister Waldemar Kraska w odpowiedzi na moją interpelację nr 35371 zapewniał, że ministerstwo na bieżąco monitoruje proces realizacji zapisów nowelizacji ustawy.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedzi na pytania:
1. Czy ministerstwo ma wiedzę, jakiej liczby pielęgniarek dotyczy sytuacja, w której pielęgniarki i pielęgniarz posiadający kwalifikacje zapisane w grupie 2 siatki płac z ustawy, zostały zakwalifikowane do niższej grupy płacowej? Jaka liczba tych osób została przekwalifikowana do grupy 2 od lipca 2022 roku, a jaka pozostaje w sporze co do zakwalifikowania do właściwej grupy płacowej?
2. Czy ministerstwo ma wiedzę na temat pozwów zbiorowych wniesionych przeciw pracodawcom? Ile pielęgniarek i pielęgniarzy uczestniczy w tych sporach?
3. Czy ministerstwo wyasygnowało dodatkowe środki na rozwiązanie powyższych sporów i sfinansowanie podwyżek wynikających z przekwalifikowania pielęgniarek i pielęgniarzy do innej grupy płacowej? Jeśli tak, w jakiej wysokości?
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji.
Z poważaniem
Hanna Gill-Piątek
Posłanka na Sejm RP
5 kwietnia 2023 roku
źródło: biuro poselskie autorki interpelacji