Działacz związkowy zostaje dyrektorem. OZZPiP – jako dyrektor zupełnie zmienił swoją narrację
21 marca 2023 roku to dziesiąty dzień zbierania podpisów pod sprzeciwem pielęgniarek i położnych z grupy 6 siatki płac. Petycję podpisało ponad 1000 osób.
Zobacz więcej szczegółów klikając w poniższą grafikę.
Poniższy fragment rozmowy pochodzi z wywiadu zamieszczonego przez OZZPiP w styczniu 2023 roku. Rozmowę prowadziły: Dorota Romek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego oraz Renata Krentusz, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.
Dorota Romek:
Szczególnie to jest dziwne, biorąc pod uwagę region, z którego pochodzisz – Śląsk, gdzie jest wiele schorzeń, chociażby wynikających z zanieczyszczenia środowiska, o którym się tak dużo mówi, o profilaktyce tych chorób. Dodatkowo, w Waszym województwie, z tego co wiem, jest duży deficyt pielęgniarek i położnych, więc powinien być szczególnie doceniony ten personel i powinien być postawiony nacisk na profilaktykę różnego typu chorób, no chociażby słyszy się ciągle o wypadkach w kopalniach, gdzie też wiadomo, że jesteście tym szczególnym regionem w skali kraju w tym zakresie.
Według moich informacji, osobą, która jest dyrektorem w Twoim podmiocie jest Pan Jarosław Madowicz, który był członkiem komitetu protestacyjno-strajkowego, wypowiadał się wielokrotnie o tym, jak ważne jest wynagrodzenie pracownika zgodnie z jego kwalifikacji, jak ważne jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowie, jest też ekspertem przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, a tymczasem zupełnie zmienił swoją narrację, zostając dyrektorem w podmiocie leczniczym. Jak Ty to oceniasz?
Renata Krentusz:
Na chwilę obecną nie chciałabym tego oceniać, wolałabym żeby ocenili to pracownicy i pacjenci.
źródło: Facebook.związek.pielegniarek
Pomysł dyrektora na płace pielęgniarek
Dyrektor szpitala zapowiadał jakiś czas temu, że pielęgniarki z grupy 2 zdegraduje do grupy 5 i 6. Takie zapowiedzi spotkały się z protestem części personelu pielęgniarskiego. Obecnie dyrektor sprecyzował swoje zamierzenia wobec płac w grupie zawodowej pielęgniarek.
Otóż zaproponował, że przeniesie pielęgniarki zaszeregowane obecnie w grupie drugiej do grupy 6. Ale uwaga. Z pensją zasadniczą w wysokości 7 300 PLN.
Bardzo to oryginalny pomysł. Autorzy ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych mogą być dumni, że ta ustawa kryje w sobie tyle możliwych sposobów jej realizacji.
Powyższe postępowanie dyrektora może mieć następujące przełożenie na zapowiadaną regulację płac w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2023 roku.
Pielęgniarki z grupy 6 będą objęte podwyżką wynagrodzenia do poziomu 5 965 PLN. Czyli o około 650 PLN. Natomiast zdegradowane do grupy 6 pielęgniarki z tytułem magistra oraz specjalisty z wynagrodzeniem zasadniczym 7 300 PLN nie będą musiały zostać objęte podwyżką, gdyż 7300 będzie wyższe niż minimum (5 965 PLN) dla grupy 6.
Informator dla pielęgniarek: Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu
To bardzo ciekawe rozwiązanie. Może pan dyrektor w ten sposób zamierza zgromadzić środki na odszkodowania dla pielęgniarek?
Bowiem nic pana dyrektora nie chroni przed wypłatą odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.
Więcej informacji o przedmiotowych odszkodowaniach można zasięgnąć w informatorze przygotowanym przez Kancelarię Adwokacką. Zakres tematyki Informatora pt. Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, dostępny po kliknięciu w poniższa grafikę.