Dlaczego niektóre pielęgniarki nie wypalają się zawodowo?

3 min czytania
Aktualności
Dlaczego niektóre pielęgniarki nie wypalają się zawodowo?

Wypalenie zawodowe wśród pielęgniarek i położnych

W jednym z postów zamieszczonych na fanpag’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku zapytaliśmy pielęgniarki i położne, czy doświadczyły wypalenia zawodowego. Niestety bardzo dużo pielęgniarek i położnych przyznało, że borykają lub borykały się z tym problemem. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych komentarzy.

  • Pracowałem 9 lat na karetkach, miałem pierwszy kontakt z pacjentami. Byli to różni pacjenci zakrwawieni, porozrywani, umierali na moich oczach. I po tych 9 latach już powinienem być na rencie. Tak, jak żołnierze którzy pełnią misje poniekąd pokojowe tylko, że oni tego nigdy nie widzieli z czym ja miałem na co dzień do czynienia.
  • Jak kojarzę, to tak po 20 latach. Teraz mam 29 lat pracy i czasem sama siebie nie poznaję. Moje zachowanie teraz, a na początku pracy to przepaść. Urlop zdrowotny byłby cudownym lekarstwem

Wypalenia zawodowe po 30 latach pracy

  • 37 lat w dyżurach / położna / plus dodatkowa praca. Wypalenie zawodowe po 30 latach pracy! Zawód piękny, ale zabrakło mi sił na więcej! Marzył mi się urlop zdrowotny, taki jak mają nauczyciele, a tu trudno nawet o wypoczynkowy / mało personelu / . Wybawieniem są emerytury pomostowe. Ja akurat miałam to szczęście, że mogłam skorzystać. Walczmy o nie dla wszystkich pielęgniarek i położnych pracujących w dyżurach. Praca w nocy wyczerpująca, powodująca wiele chorób.
  • Ja wypaliłam się po 35 latach pracy w oddziale, teraz pracuję w poradni chirurgicznej i mam ciągle nową chęć do pracy! Zmiana jest czasem zbawieniem…
  • Po 35 latach mam już dość .Ale co dalej? Muszę żyć i nie skrzywdzić pacjenta i rodziny.
  • Po 30 latach pracy zmianowej pielęgniarki są po prostu wykończone psychicznie i fizycznie. Roczny urlop byłby super.

Pielęgniarka: mamy za dużo pracy

  • Uważam, że po 25 latach pracy w systemie zmianowym dopadło mnie wypalenie zawodowe. Dziś po 34 latach pracy mam przewlekle wypalenie zawodowe z okresami remisji i zaostrzeń. Wiem, że lepiej nie będzie.
  • Niestety teraz po 19 latach. Długotrwały stres spowodował, że moje tętno nie jest niższe niż 100 nawet w nocy. Zaczęło się chodzenie po lekarzach. Pomijając że już nie wiem przez nocne dyżury co to zdrowy, długi, spokojny sen.
  • Po 20 latach pracy jest już wypalanie zawodowe, może to dlatego, że jesteśmy traktowane przez lekarzy jak śmieci, dosłownie. Za dużo pracy i obowiązków dopilnowania wszystkiego. Biega się w pracy, nie jak w normalnej pracy, ale jest wszystko na czas ,na szybkość. To dlatego się wypalamy szybko zawodowo i brak satysfakcji z wynagrodzenia.

Pielęgniarka: moja praca, to moje hobby

Wśród wszystkich komentarzy pojawiło się także kilka pozytywnych opinii. Niektóre pielęgniarki i położne nie doświadczyły, mimo upływu lat pracy, wypalenia zawodowego. Poniżej wybrane komentarze.

  • Pracuję 29 rok. Nie czuję wypalenia zawodowego. Moja praca, to moje hobby. Kocham to co robię. Z wieloma rzeczami się nie zgadzam, ale nie jest to wypalenie zawodowe.
  • Powiem tak, nie czuję się wypalone po 24 latach tylko dobija mnie brak szacunku ze strony rządzących i społeczeństwa. Wszyscy myślą, że pielęgniarki są głupie i można im każdy kit wcisnąć. Dlatego podjęłam decyzję o wyjeździe z kraju. Będę pomagać ludziom tam gdzie szanuje się pielęgniarki
  • Już pracuje 36 lat. Są dobre i złe chwile. Zawód pielęgniarki jest ciężkim zawodem, ale pięknym, jak widzisz, że pacjent zdrowieje to się cieszysz, ale są i przypadki że niestety kończy się wszystko to wtedy myślisz po co to wszystko.
  • Pracuję 37 lat. Nie mam wypalenia, bo kocham to co robię. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć zarówno u pacjentów jak i lekarzy postawą i zaangażowaniem w pracę. Każdy zawód ma swoje plusy i minusy

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

653 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prezes izby pielęgniarek absolwentką Collegium Humanum (MBA). „Nie wstydzę się żadnego wykształcenia.”

1 min czytania
Szefowa izby pielęgniarek: ukończyłam także wiele kursów i szkoleń i specjalizacje… W dniu 9 kwietnia 2024 roku pani Mariola Łodzińska zamieściła post…
Aktualności

Pielęgniarka: wychodząc z domu na nocny dyżur w Wigilię nieraz łza popłynęła.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w okresie świątecznym Zawód pielęgniarki i położnej wiąże się z licznymi obciążeniami psychofizycznymi. Jednym z nich jest konieczność pracy w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek refunduje koszt szczepionek. Zobacz jakich...

1 min czytania
Działalność izby Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie informuje o podjęciu uchwały MORPiP nr 1675/VIII/2024 w sprawie dofinansowania niektórych szczepień…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 40-90 PLN/godz.