Przedstawiciel związku zawodowego o ustawie podwyżkowej
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 listopada 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji było przedstawienie przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego szczegółowych informacji w zakresie wypłacania pracownikom systemu ochrony zdrowia podwyżek wynagrodzeń.
Dorota Romek II Wiceprzewodnicząca OZZPiP:
Chciałabym się w pierwszych słowach odnieść do przedstawiciela pracodawców, który zabierał głos. Który doskonale spuentował tę całą ustawę, mówiąc, że pracodawca jeśli ma chęć, to może zapłacić więcej.
Realia są takie – że pracodawca jeśli ma chęć, ale pielęgniarka i położna ma obowiązek udzielania świadczeń na najwyższym poziomie, natomiast pacjent ma prawo oczekiwać opieki zdrowotnej i uzyskania tych świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, więc w oparciu o wszystkie kwalifikacje, które dana pielęgniarka posiada w odpowiedzialności za ewentualne błędy też Sąd zawsze rozpatruje, jakie kwalifikacje pielęgniarka posiadała.
Związek pielęgniarek (OZZPiP) wnioskuje o kontrolę realizacji ustawy
Więc to jako puenta taka krótka tej ustawy, a do Pana Ministra chciałam zadać pytanie, ponieważ zostały wysłane do ministerstwa zdrowia pisma po ostatnim Posiedzeniu Zarządu Krajowego w dniach 21, 24, 26 i 27 października.
Prośba o kontrolę w podmiotach, gdzie ustawa w ogóle nie jest realizowana i w podmiotach, gdzie doszło do obniżenia grupy zaszeregowań w porównaniu z poprzednim rokiem, czyli w poprzednim roku były środki pobrane i pracodawca wymagał posiadania tych kwalifikacji, w tym roku przestał wymagać.
Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje realizację ustawy podwyżkowej dla pielęgniarek
Jeżeli chodzi o kontrolę Inspekcji Pracy to na podstawie pisma, które region lubelski skierował do Inspekcji Pracy z prośbą o kontrolę właśnie, realizacji tej ustawy wykazał 14 podmiotów, Inspekcja pracy odpowiedziała, że w dwóch prowadzi kontrolę, w dwóch jeszcze przeprowadzi, co do pozostałych 10 nie wiemy jeszcze co się wydarzy.
Nadal 14 podmiotów, gdzie mamy Zakładowe Organizacje w województwie lubelskim nie uzyskało 16% wzrostu kontraktu, kwestia nadwykonań jest… aktualnie Szpital w Siedlcach wstrzymuje przyjęcia, ponieważ NFZ nie zapewnia środków na wypłatę tych nadwykonań, informacja potwierdzona.
No i kwestia tego, że niektóre szpitale nie dadzą rady wykonać kontraktu, więc tych 16% nie dostaną w tym roku.
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: sejm.gov.pl