Co należy zmienić w wynagrodzeniach pielęgniarek
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 listopada 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji było przedstawienie przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego szczegółowych informacji w zakresie wypłacania pracownikom systemu ochrony zdrowia podwyżek wynagrodzeń.
Poseł Elżbieta Gelert:
Panie Ministrze, słuchając Państwa, słuchając też strony społecznej… ta cała sprawa nie została załatwiona tak naprawdę na Porozumieniu Trójstronnym i tutaj jest wielka prośba, jeżeli znowu będzie zasiadać i znowu opracowywać… bo przecież ta ustawa ciągle żyje, więc myślę, że znowu będą jakieś uwagi do załącznika, do tej ustawy, czyli kto do której grupy się zalicza itd., może właśnie tam opracujecie to? A żeby potem nie było tyle uwag, bo tych uwag naprawdę jest dużo, jak ja słucham, to właściwie ubezwłasnowolnić dyrektora…
Tworzenie fikcyjnych stanowisk pracy i zakresu obowiązków
Dyrektor nic nie może, a po co on tam? On ma tylko odpowiadać za wynik finansowy, a resztę to nie… No po co dyrektor ma mówić powiedzmy, kto ma w której grupie być itd. To albo niech ministerstwo na Porozumieniu Trójstronnym naprawdę porządnie opracuje zasady, bo dajecie robotę wszystkim potem, Państwo z tego porozumienia, dosłownie wszystkim… bo w tej chwili dyrektor musi usiąść i musi główkować, jak podzielić kompetencje dla pielęgniarek, żeby ta pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją miała nieco inne kompetencje niż bez specjalizacji, bo to będzie wobec Państwowej Inspekcji Pracy odpowiednio wtedy wynagradzane. Już będzie miała inny zakres obowiązków. Można to zrobić, ale to jest za każdym razem mnóstwo roboty…
Dyrektor ma kompetencje do ustalania zasad wynagradzania pielęgniarek. Teoretycznie ma…
No ja już nie wiem jaka jest rola dyrektorów, słuchając tutaj wszystkich. To tak jak powiedziałam, chyba tylko odpowiadać finansowo. Natomiast… niech każdy swojej roli pilnuje, tak samo my – posłowie, twórzmy takie prawo, które będzie prawem czytelnym i gdzie nie będzie w każdym zakładzie pracy teraz każdy indywidualnie ustalał… bo albo dajmy wolną rękę i wtedy proszę bardzo, niech dyrektorowie faktycznie ustalają, jak do tej pory było… i też było źle, bo były skargi, że to dyrektorzy właśnie się rządzą, albo ustalmy takie prawo, że nie będzie interpretowane to tak, w zależności od tego, jaki zakład pracy co przedstawi, tak będzie interpretowane.
Więc moim zdaniem całość się zasadza na tym, że faktycznie przy Porozumieniu Trójstronnym było mnóstwo uwag. Z tego co słyszałam to Izby Pielęgniarskie i Związki Zawodowe Pielęgniarskie bardzo protestowały, że tak naprawdę nikt nie reprezentował ich interesu. Natomiast Państwo cały czas twierdziliście, że jest Porozumienie Trójstronne, koniec kropka, ma być tak, jak w Porozumieniu Trójstronnym i mamy teraz tego efekty takie, a nie inne. Więc wielka prośba…
Od lipca 2023 znów zmiana kwoty bazowej i może współczynników pracy pielęgniarek
Jest znowu czas, bo przyjdzie lipiec… nie wiem, czy będą się zmieniały poszczególne współczynniki, ale wskaźnik od którego będą naliczane pobory na pewno się zmieni, więc może też jest tutaj prośba, żeby zobaczyć jak tak naprawdę ma to wyglądać. Bo faktycznie tak nigdy nie dojdziemy do jakiegoś ładu, bo zakładom pracy, najczęściej jeżeli już starcza, to starcza na te minimalne wynagrodzenia.
Siatka płac nie bierze pod uwagę różnorodności stanowisk pracy pielęgniarek
Żeby nie wprowadzać zamieszania w zakładzie pracy, to starcza, żeby wszystkim dać minimalne, według wykształcenia, tak jak Państwo sobie żądacie. Natomiast nie ma podziału, że to jest pielęgniarka instrumentariuszka, że to jest pielęgniarka pracująca na SORze, a to pielęgniarka pracująca na reumatologii. Dyrektor po prostu nie ma na to pieniędzy, a żeby tutaj jeszcze zróżnicować, co wydawałoby się słuszne, żeby zróżnicować również i w takim wymiarze.
Pewnie zresztą, podejrzewam, że pielęgniarki niedługo będą protestowały, że będą chciały dodatek, tak jak w tej chwili ratownictwo medyczne, karetki wyjazdowe wróciły do dodatku 30%… Tak samo kiedyś były pielęgniarki psychiatryczne, pielęgniarki instrumentariuszki, pielęgniarki pracujące na OIOM, również miały dodatki. I to był jak gdyby obowiązek i dyrektor nie miał już wtedy nic do tego. I myślę, że też pewnie niedługo zacznie się ruch w tę stronę, na pewno w środowisku pielęgniarskim też to będzie bardzo burzliwe.
Podsumowując to, miałabym wielką prośbę, żeby naprawdę przysiąść dobrze przy Porozumieniu Trójstronnym i zwalać potem wszystkiego „bo dyrektor chciał”, „bo dyrektor nie chciał”, „bo to jest dyrektora obowiązek, a to nie jest dyrektora obowiązek”, a i tak ten dyrektor odpowiada finansowo za dany szpital – nie będzie miał pieniędzy, to w ogóle nie zapłaci. Oczywiście, że zawsze tak było, ale tak się go nie krępowało, jak w tej chwili.
Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: sejm.gov.pl