Czy konkursy na pielęgniarki oddziałowe są rzetelne i obiektywne?

2 min czytania
Aktualności
Czy konkursy na pielęgniarki oddziałowe są rzetelne i obiektywne?

Konkurs na pielęgniarkę oddziałową

Zadaliśmy pytanie użytkownikom Portalu, jakie powinny być określone wymogi w zakresie wykształcenia i kwalifikacji pielęgniarki oddziałowej? Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi padały takie cechu jak: szacunek, empatia, doświadczenie oraz bezstronność. Więcej w tej sprawie przeczytasz w artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa – przebojowa, inteligentna, sumienna, empatyczna.

Jedna z pielęgniarek zdecydowała się poruszyć kwestię konkursu na pielęgniarką oddziałową. Poniżej publikujemy zamieszczony komentarz.

– Niezależnie od tego, jakie będą określone wymogi w zakresie wykształcenia i kwalifikacji pielęgniarki oddziałowej to przede wszystkim należy dokonać zmian w zakresie organizacji konkursów na stanowisko oddziałowej, ale i naczelnej pielęgniarki. Obecnie dyrektorzy szpitali mogą bardzo łatwo ustawić komisję konkursową i wybrać taki skład, że nawet osoby z okręgowych izb pielęgniarskich nie są w stanie przeważyć głosu za danym kandydatem. Są komisje, gdzie oprócz naczelnej, jest zaprzyjaźniona z nią epidemiologiczna pielęgniarka, pracownik kancelarii szpitala, pracownik zamówień publicznych itd. W tej sytuacji niezależnie, jak dobry będzie kandydat na dane stanowisko to i tak wybrany będzie ten właściwy, tj. taki, który nie będzie stawał za bardzo za pielęgniarkami, dostosuje się do wymagań naczelnej (czytaj: siedział cicho, potakiwał głową, a swoje zdanie zostawi w domu).

Metoda „na zająca” w konkursach na pielęgniarkę naczelną

-Podczas konkursów stosuje się bardzo często metodę „na zająca”, czyli: startuje „właściwa” kandydatka, a oprócz niej osoba podstawiona (zając), która w odpowiednim momencie albo zrezygnuje, albo zachoruje. Konkurs raz nie odbędzie się, potem znowu, a potem to już dyrektor wybiera bez komisji, czyli wybiera tę „właściwą” sobie osobę na stanowisko naczelnej czy oddziałowej. Uważam, że należy naciskać na związki zawodowe, na NIPIP, OIPIP, by w końcu dokonano stosownych zmian w przepisach dotyczących postępowań konkursowych, by więcej przedstawicieli pielęgniarek zasiadało w komisjach, a nie jak teraz – siedzi najczęściej przedstawiciel nie związku pielęgniarek, a związku lekarzy. A przepraszam, czy w konkursach dotyczących lekarzy zdarza się, że siedzi przedstawiciel pielęgniarek? Wiemy dobrze, że nie, więc dlaczego środowisko pielęgniarek nie walczy z tym procederem „lewych” konkursów, w których po raz n-ty wybierane są te same osoby i nie widać szans na zmiany w danym szpitalu, na wielu oddziałach.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

586 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - pani Krystyna Ptok w sejmie o pensjach pielęgniarek.

2 min czytania
Wypowiedź pani Krystyny Ptok o wynagrodzeniach pielęgniarek w sejmie w dniu 27 czerwca 2024 roku W pięciu artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach…
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: Jestem za dobowymi dyżurami, ale też za oficjalną drzemką.