Wiceminister zdrowia w sejmie o nowych zadaniach pielęgniarek
Poseł Anna Kwiecień:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pacjent zgłaszający się do lekarza oczekuje kompleksowej opieki.
Taką opiekę może gwarantować opieka koordynowana, o której projekcie pan minister mówił. Ale jakość opieki to nie tylko forma organizacji, ale przede wszystkim jakość personelu i zakres jego zadań. Bardzo ważne jest, aby cały zespół poradni mógł wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Dlatego chciałabym, panie ministrze, zapytać o pielęgniarki. Jakie nowe możliwości będą miały zgodnie z aktualnie wdrażanymi zmianami?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:
Zakres kompetencji pielęgniarek i w ogóle kompetencji zespołu podstawowej opieki zdrowotnej został określony w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej. I w tym zakresie, w zakresie opieki koordynowanej, właśnie pielęgniarka będzie miała dodatkowe zadania, możliwości, ponieważ są to osoby zakwalifikowane, z chorobami przewlekłymi, schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi czy POChP.
W tym zakresie bardzo istotne jest to, żeby pacjenci znali swoją chorobę, poznali ją, wiedzieli, w jaki sposób rozpoznawać po objawach swój stan, w jaki sposób prowadzić farmakoterapię. W przypadku tych działań edukacyjnych najistotniejsza jest porada edukacyjna, która będzie mogła być wykonywana przez pielęgniarki, jak również lekarzy.
Najpewniej spełnią się pielęgniarki…
W tym zakresie, jak widzimy, najpewniej spełnią się pielęgniarki, które będą mogły nadawać dobry ton w przypadku leczenia się przez pacjenta odnośnie do rozpoznania swojej choroby. Pielęgniarki też będą mogły być koordynatorami systemu. Również inne osoby, które pracują w podstawowej opiece zdrowotnej w tym zakresie, rejestratorki, będą mogły realizować różne zadania z zakresu koordynacji leczenia pacjenta, współpracy z lekarzem specjalistą czy współpracy na linii lekarz – lekarz w celu postawienia ostatecznej diagnozy i wyboru sposobu leczenia w tym zakresie.
To są główne zadania pielęgniarki. Powiem, że w zakresie przygotowania tego programu działał zespół przy Ministerstwie Zdrowia, w którym była szeroko rozumiana grupa ze środowiska lekarskiego, środowiska pielęgniarskiego i konsultantów krajowych w dziedzinie podstawowej opieki, medycyny rodzinnej, jak również pielęgniarstwa. I to oni przygotowali tę pierwszą wersję zmian.
To jest, jak powiedziałem, najistotniejsza zmiana praktycznie od początku funkcjonowania systemu podstawowej opieki zdrowotnej dotycząca tego zwiększenia, poza wyjątkami w przypadku kas chorych, bo w niektórych kasach chorych taki system już początkowo funkcjonował. Dziękuję bardzo serdecznie.
Śródtytuły pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl
źródło: sejm.gov.pl