Gdyby stworzyć listę uniwersalnych, a jednocześnie cechujących się bardzo dużym poziomem bezpieczeństwa urządzeń, które mogą uratować ludzkie życie, to jest niemal pewne, że otwierałby ją właśnie defibrylator. Dlaczego? Czym wyróżnia się to urządzenie i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdźmy!
Do czego służy defibrylator AED?
Zgodnie z ogólną definicją, jest to urządzenie medyczne, którego model działania polega na wyładowaniu o określonej mocy (wyrażonej w Dżulach), która ma ustabilizować pracę serca i przywrócić właściwy rytm zatokowy.
Szacuje się, że urządzenie jest w stanie ustabilizować 80% przypadków, kiedy dochodzi do migotania komór. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy urządzenie może uratować ludzkie życie — profesjonalny defibrylator AED, który kupimy w Centrum Ratownictwa, może też uratować osobę, u której wystąpił częstoskurcz komorowy.
Aby wszystkie urządzenia tego typu były bezpieczne, muszą być zgodne z wytycznymi, jakie podaje Europejska Rada Resuscytacji. Moc defibrylatora jest jasno określona w przepisach. Ta różni się w zależności od tego, czy jest to urządzenie jednofazowe, czy dwufazowe.
W tych pierwszych deklarowana moc wyładowania dla wszystkich impulsów jest stała i wynosi 360 J. Urządzenia dwufazowe, po uprzedniej analizie stanu pacjenta, są w stanie wygenerować wyładowanie o mocy między 150 a 360 Dżuli.
Jak używać defibrylatora?
Pierwsze kilka minut po zaistnieniu problemów z wydolnością serca jest absolutnie kluczowe. Jeśli w tym czasie nie udzielimy choćby podstawowej pomocy, to dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń w naszym organizmie, które w praktyce uniemożliwią lub znacznie utrudnią poszkodowanemu normalne funkcjonowanie.
Każde urządzenie tego typu jest niezwykle proste w obsłudze, a jednocześnie bezpieczne. Wystarczy stosować się do grafik znajdujących się na defibrylatorze AED oraz do komend głosowych, które są też dostępne w języku polskim.
Wbrew obiegowej opinii, przed zastosowaniem AED nie trzeba np. ściągać łańcuszków czy pierścionków. Nie mogą one tylko stykać się z elektrodami, bo mogłyby wywołać poparzenia. Najnowsze badania jednoznacznie potwierdzają też, że defibrylatory są bezpieczne dla kobiet w ciąży — wyładowanie nie powinno wyrządzić żadnej krzywdy dziecku.
Faktem jest jednak, że w momencie wyładowania nie wolno dotykać osoby, która poddawana jest defibrylacji. Nie należy też korzystać z AED u dzieci do pierwszego roku życia. Należy zachować też ostrożność, gdy znajdujemy się w pobliżu akwenu wodnego lub gdy pada deszcz. W takiej sytuacji trzeba dokładnie przetrzeć klatkę piersiową osoby, której ratujemy życie.
Gdzie można znaleźć defibrylatory AED?
Szafki na defibrylatory, gdzie przechowywane są urządzenia, stoją m.in. w remizach, urzędach gmin, czy na posterunkach policji. Zazwyczaj są też dostępne w obiektach komercyjnych. W naszym kraju od kilku lat buduje się krajową sieć defibrylatorów, w wyniku czego ich dostępność szybko rośnie.
Warto pobrać też na smartfona aplikację Ratownik. Można znaleźć tam zakładkę RescueNet, dzięki której każdy z nas może szybko zlokalizować defibrylator AED w okolicy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by samodzielnie dodawać tam nowe urządzenia, które np. zakupiła gmina lub firma. To świetne rozwiązanie, które w sytuacji kryzysowej może wręcz zaważyć na tym, czy osoba poszkodowana zdoła wrócić do zdrowia.