Praktyka zawodowa pielęgniarek psychiatrycznych
Z dużym zaskoczeniem redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przyjęła informacje, które przekazała mediom, pani Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Przewodnicząca wypowiedziała się w sprawie uprawnień pielęgniarek posiadających tytuł magistra oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa a pracujących w oddziale psychiatrycznym.
Poniżej cytujemy wypowiedz pani Katarzyny Florek, która został opublikowana w dniu 12 września 2022 roku, przez portal pomorska.pl.
Są szpitale nieuwzględniające kwalifikacji pielęgniarek, czyli tytułu magistra – informuje Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. – Te placówki posługują się wyłącznie tytułem: pielęgniarki – specjalistki. Niestety, z bólem muszę wskazać Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Czterdziestu pielęgniarkom nie uwzględniono tam wyższego wykształcenia, czyli magistra pielęgniarstwa, sugerując się, że wystarcza tytuł specjalistki pielęgniarstwa psychiatrycznego. A przecież kontraktując z NFZ dyrektor wykazuje, ile ma pielęgniarek z wyższym wykształceniem kierunkowym i specjalizacją, gdyż przez to może zarządzać dyżurami lekarskimi.
Tam 40 pielęgniarek został zdegradowanych wyłącznie do roli specjalistek. Wiem, że podobne problemy występują w szpitalu w Tucholi, tam chodzi o 15 pielęgniarek.
Pani przewodnicząca dodaje:
Najpierw zachęcano do podnoszenia kwalifikacji, a teraz nie bierze się tego pod uwagę. Dyrektorzy sięgają po argumenty: trzeba zapłacić za prąd, pomyśleć o innych pracownikach. Rozumiemy, ale to, co należy się zgodnie z ustawą, pielęgniarki powinny mieć wypłacone.
źródło: pomorska.pl redaktor Roman Laudański, artykuł pt. Podwyżki dla pielęgniarek należą się zgodnie z ustawą. Ale są kłopoty z ich wypłatą.