Uprawnienia pielęgniarki I i II stopnia. Różnice.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Uprawnienia pielęgniarki I i II stopnia. Różnice.

Zakres uprawnień pielęgniarek z tytułem licencjata i magistra

Poniżej przytaczamy za wsgk.com.pl publikację dotyczącą zakresów uprawnień pielęgniarek. Bardzo ciekawe jest, jak poniższe treści wypadają w zderzeniu z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki. Jesteśmy ciekawi zdania użytkowników pielegniarki.info.pl w tej kwestii.

Jakie są różnice między uprawnieniami pielęgniarki I a II stopnia

Studia na kierunku pielęgniarstwo można podzielić na dwa stopnie: studia licencjackie oraz magisterskie. Studia pierwszego stopnia – licencjackie – trwają trzy lata (sześć semestrów), i po ich ukończeniu student może wykonywać pracę w danym zawodzie. Studia magisterskie – II stopnia – trwają dwa lata (cztery semestry), i po obronie pracy pozwalają na uzyskanie tytułu magistra pielęgniarstwa. Uprawnienia pielęgniarek po skończonych studiach licencjackich oraz magisterskich różnią się od siebie znacząco.

Pielęgniarki z tytułem licencjata

Pielęgniarki I stopnia są osobami, które posiadają tytuł licencjata zdobyty poprzez minimum 3 lata nauki i 4600 godzin kształcenia zawodowego, bądź jeżeli ich studia trwały krócej niż 3 lata, ale posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne, szkołę policealną bądź szkołę pomaturalną kształcącą w kierunku pielęgniarstwa. Pielęgniarki pierwszego stopnia posiadają bardzo szeroki zakres uprawnień, który w przypadku pielęgniarek drugiego stopnia jest jeszcze rozszerzony o różnego rodzaju specjalistyczne świadczenia. Należą do nich między innymi świadczenia: zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne.

Świadczenia zapobiegawcze będące w kompetencjach pielęgniarki po studiach licencjackich obejmują między innymi prowadzenie profilaktyki powikłań w przebiegu chorób czy prowadzenie poradnictwa w zakresie samoopieki.

Pielęgniarki z tytułem magistra

Pielęgniarka II stopnia może dodatkowo prowadzić edukację w określonych chorobach, jak na przykład cukrzyca czy choroby krwi. Pielęgniarka I stopnia ma uprawnienia do wykonywania pulsoksymetrii oraz pomiarów podstawowych parametrów życiowych. Uprawnienia pielęgniarki po studiach magisterskich obejmują również rozpoznawanie sytuacji życiowej pacjenta, tak aby zapobiec jego izolacji społecznej.

Różnice między uprawnieniami pielęgniarki I a II stopnia

Pielęgniarka po studiach I stopnia może wykonać różnego rodzaju świadczenia lecznicze, jak na przykład inhalację czy założenie cewnika. Pielęgniarka II stopnia, nazywana również pielęgniarką specjalistyczną w swoich kompetencjach posiada również możliwość wypisywania recept na niektóre leki, a także wystawiania skierowań na badania diagnostyczne. Pielęgniarki, niezależnie od stopnia mogą wykonywać względem takie świadczenia rehabilitacyjne jak ćwiczenia oddechowe czy prowadzenie terapii zajęciowej, pielęgniarka specjalistyczna dodatkowo może rehabilitować pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Jak widać na podanych przykładach, pielęgniarka II stopnia posiada znacznie szerszy zakres uprawnień, wiążący się często ze specjalistyczną wiedzą z danej dziedziny. Pielęgniarki drugiego stopnia, ze względu na swoje kompetencję i spoczywającą na nich odpowiedzialność zarabiają więcej niż pielęgniarki I stopnia.

Zachowano oryginalna treść.

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: wsgk.com.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 175

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8570 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka polska jest najstarszą pielęgniarką w Europie.

3 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie o 22 miliardach złotych… Na końcu 2024 roku redakcja pielegniarki.info.pl opublikowała dwa artykuły o sytuacji płacowej personelu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa nie wzrasta. 

1 min czytania
94% pielęgniarek w tej dziedzinie pielęgniarstwa wykonuje zawód w szpitalach 1,8 tysiąca – czyli około 0,9% czynnych zawodowo pielęgniarek, zatrudnionych w podmiotach…
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Izba pielęgniarek, związek i ministerstwo to trójkąt bermudzki.

3 min czytania
Konstruktorzy z trójkąta bermudzkiego odpalą bombę w marcu 2025 roku. I jak zwykle pielęgniarki doświadczą sytuacji, kiedy „radosna legislacja” zwycięża nad zdrowym…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka może nagrywać pacjentów?