Sprawa podwyżek dla pielęgniarek i położnych
Na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 2 września 2022 roku podano informację w sprawie pilnego posiedzenia naczelnej rady. Pani prezes poinformowała również, że w dniu 5 września 2022 roku, odbędzie się spotkanie, w którym będzie uczestniczył Główny Inspektor Pracy. Izba oczekuje jasnej wykładni w sprawie sposobu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.
Naczelna rada dyskutuje o wynagrodzeniach pielęgniarek
Poniżej publikujemy wypowiedź prezesa izby.
Redaktor – pani prezes, na dzisiejszej radzie odbyło się spotkanie, które w głównej mierze poświęcone było nieprawidłowościom związanym z najniższymi wynagrodzeniami i z nowelizacją, która weszła w życie 1 lipca. Jakby mogła Pani zdradzić szczegóły tego spotkania…
Zofia Małas Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych – zwołaliśmy to posiedzenie rady w trybie natychmiastowym. Był pan Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber, również była Pani Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych, Pani Dyrektor Edyta Gadomska, był Pan Dyrektor Dialogu Społecznego Jakub Bydłoń i był Pan Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dyskusja oczywiście była bardzo ożywiona, bo tych nieprawidłowości zarówno w podmiotach leczniczych jak i w POZ jest dużo i teraz dociekamy przyczyny dlaczego tak się stało, że duże, bardzo duże środki przeznaczone na nowelizację tej ustawy mimo wszystko nie spowodowały jej realizacji literalnie, tak jak stanowi prawo.
Prezes – pielęgniarki z grupy 2 nieprawidłowo zaszeregowane
Specjalizacje posiadane przez pielęgniarki i położne i uznane przez pracodawcę przed pierwszym lipca, po pierwszym lipca zostały zdeprecjonowane i nieuznane, czyli nieprawidłowo zaszeregowane – zamiast do grupy drugiej, są we wskaźniku piątym bądź szóstym.
Posiedzenie z Głównym Inspektorem Pracy
W najbliższy poniedziałek będzie posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Głównym podmiotem będzie Główny Inspektor Pracy. Oczekujemy oczywiście od Państwowej Inspekcji Pracy jednoznacznej deklaracji – czy pracodawca postępuje prawidłowo deprecjonując w tej chwili wcześniej uznane kwalifikacje i ewentualnie jakiegoś działania w tym obszarze – czy wykładni, czy kontroli.
Więc to jest takie główne oczekiwanie. To jest wymóg chwili, żeby jednak nie dopuścić do tego deprecjonowania naszych kwalifikacji, bo to niekorzystnie się odbije na zainteresowaniu wykonywaniem zawodu pielęgniarki, zawodu położnej i w przypadku okrojonej liczby mimo wszystko pielęgniarek i położnych w systemie, bo przypominam, że mamy 5 na 1000 mieszkańców, a średnia unijna jest dwa razy tyle, no to zrobi się ogromny problem.
Nie chcielibyśmy, żeby znowu wzrósł exodus emigracji naszej wykształconej, dobrze wykształconej kadry pielęgniarskiej do innych krajów, bo u nas są ogromne braki. No i przecież przypominam, że obowiązują minimalne normy zatrudnienia, jakoby pracodawcy o tym zapomnieli…
źródło: nipip.pl
Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Zdumiewające jest w jaki sposób pani prezes wypowiada się w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Od wszystkich pielęgniarek, także z grupy 6, izba ściąga comiesięczne składki. Nie tylko od osób z grupy 2. Dlatego postępowanie izby powinno być równe wobec problemów dotyczących pielęgniarek ze wszystkich grup zaszeregowanych w siatce płac. Izba nie może pomijać tematu dyskryminowania osób z grupy 6.
Pani prezes mówi o nieprawidłowościach podwyżek dla osób z wykształceniem przypisanym do grupy 2. Szkoda, że prezes nie zajęła w powyższym wystąpieniu stanowiska w sprawie dyskryminacji pielęgniarek i położnych z grupy 6.
Osoby te wykonują ten sam zakres obowiązków i posiadają ten same kompetencje zawodowe, co osoby z grupy 2. Natomiast ich wynagrodzenie zasadnicze jest o 2 tys. PLN mniejsze. Z pochodnymi od wynagrodzenia zasadniczego ta różnica osiąga poziom 3 tys. PLN. W tej kwestii izba powinna oczekiwać od Głównego Inspektora Pracy jasnej wykładni. W kontekście kodeksowej zasady: jednakowa praca – jednakowa płaca.
Więcej informacji w sprawie w artykule pt. Pielęgniarka – skala finansowa dyskryminacji płacowej absolwentek LM i SM.