Uprawnienia zawodowe pielęgniarek po szkoleniach
W ostatnich latach w opinii ministerstwa zdrowia a zwłaszcza pana ministra Adama Niedzielskiego oraz wiceministra pana Piotra Brombera, podjęto wiele działań dla zwiększenia kompetencji zawodowych pielęgniarek. To wszystko w celu podniesienie tzw. prestiżu zawodu pielęgniarki. Tak zwanego bo wszyscy o nim mówią ale nikt się z pielęgniarkami nie liczy.
Wystarczy, że dyrektor wynajmie kancelarię prawną, stworzy na własne potrzeby np. kosmiczną interpretację ustawy podwyżkowej i już pielęgniarki czują, na własnej skórze, jaki jest ich prestiż zawodowy.
Jeszcze jest jedna rzecz znamienna w Polsce. O prestiżu mówią wszyscy w okolicach 12 maja. Każdego roku. Sprowadzając prestiż do… poświęcenia i posługi. Tak! Poświęcenie i posługa jest istotą prestiżu pielęgniarek w Polsce.
Ministerstwo zdrowia ma rację podkreślając, że im większe uprawnienia zawodowe, tym większa rola w zespole teraputycznym. Tylko jakoś dziwnym trafem za rozszerzeniem kompetencji zawodowych pielęgniarek, nie idą w parze środki na wyższe wynagrodzenia. Jest zdecydowanie odwrotnie. Przykładem są świadczenia wykonywane przez pielęgniarki w opiece długoterminowej. Tam zdecydowanie stawki nie nadążają za inflacją oraz wzrostem wynagrodzeń pracowników etatowych w podmiotach leczniczych. Także w POZ.
Inny przykład… Nikt nie chce stwierdzić zgonu? Wciśniemy to pielęgniarkom. Tylko sprzedajemy im to polewając sosem – jak to rośnie rola pielęgniarki w systemie ochrony zdrowia. Lekarz by to zrobił – za nie mniej niż 500 PLN – pielęgniarka w ramach wzrost prestiżu. Czytaj za friko w ramach narzucenia poszerzenia dotychczasowych obowiązków.
Poszukując namacalnych dowodów na wzrost uprawnień zawodowych pielęgniarek nadanych przez ministra zdrowia warto zaglądnąć do programów szkoleń specjalizacyjnych. To jest taki papierek lakmusowy w jaki sposób minister widzi rolę zawodu pielęgniarki oraz jak realizuje podnoszenie prestiżu zawodowego tej grupy zawodowej.
W wykazie świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pod pozycją 38 widnieje: stosowanie profilaktyki przeciwodleżynowej. Warto dodać, że program tej specjalizacji został zaktualizowany przez ministra zdrowia w kwietniu 2022 roku. Czyli jeszcze jest świeżuteńki…
Tak, w taki oto sposób wygląda nadawanie uprawnień zawodowych pielęgniarkom. Pielęgniarka po zdanym egzaminie państwowym, po 840 godzinach dydaktycznych, jest według ministra przygotowana do stosowania profilaktyki przeciwodleżynowej.
Inna pielęgniarka nie? Opiekun medyczny nie?
Ale to nie koniec przygody z powyższymi uprawnieniami. Do sprawy powrócimy wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.