Podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł? Zobacz, jak z nim walczyć.

3 min czytania
Aktualności
Podejrzewasz u siebie zapalenie dziąseł? Zobacz, jak z nim walczyć.

Jeśli Twoje dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte, krwawią albo tylko czujesz w nich pulsowanie – ciągle albo po posiłku, to najprawdopodobniej masz zapalenie dziąseł. Problem musisz koniecznie skonsultować z lekarzem stomatologiem, możesz też, w oczekiwaniu na wizytę, spróbować sobie ulżyć domowymi sposobami. Podpowiadamy, co na zapalenie dziąseł sprawdzi się najlepiej.

Objawy zapalenia dziąseł – nie zawsze łatwo je rozpoznać

Zmiany zapalne w obrębie jamy ustnej to problem, którego nie wolno lekceważyć. Pierwsze objawy świadczące o tym, że rozwija się stan zapalny dziąseł nie zawsze są jednak łatwe do rozpoznania. Wbrew obiegowej opinii nie jest to ból dziąseł, ale pulsowanie i zaczerwienienie dziąseł. W dalszej kolejności pojawia się krwawienie i obrzęk dziąseł, co świadczy o tym, że doszło do poważnego podrażnienia dziąseł w wyniku stanu zapalnego. Krwawienie najczęściej wywoływane jest przez szczotkowanie zębów, dodatkowym problemem są też opuchnięte dziąsła i ból, co sprawia, że osoby borykające się z tymi dolegliwościami mają kłopot z właściwym utrzymaniem higieny jamy ustnej. Powoduje to odkładanie się płytki bakteryjnej, płytka nazębna narasta, a z czasem przekształca się w kamień nazębny, co nasila ryzyko rozwoju chorób przyzębia (kamień nazębny jest jedną z przyczyn pojawiania się objawów związanych z zapaleniem dziąseł).

Nieleczone zapalenie dziąseł może powodować cofanie się linii dziąseł (problem recesji dziąseł), a nawet prowadzić do utraty zębów. Wiek nie ma tu znaczenia: choroby przyzębia mogą pojawić się zarówno u osób starszych, jak i młodzieży, a nawet dzieci. Niestety często zdarza się, że gdy objawy są delikatne, a nie wiążą się z krwawieniem czy dużym bólem – są bagatelizowane. Dlatego bardzo ważne jest, by udać się do stomatologa nawet wtedy, gdy czujemy przez jakiś czas tylko pulsowanie w dziąsłach, które samo nie ustępuje.

Sposoby na zapalenie dziąseł

Wszelkie stany zapalne w jamie ustnej wymagają wizyty u lekarza. Najlepiej wybrać się do budzącej zaufanie kliniki stomatologicznej, np. Warsaw Dental Center, gdzie doświadczeni lekarze stomatolodzy różnorodnych specjalizacji, w tym periodontologii znajdą odpowiednie rozwiązanie problemu. Będzie się ono różniło w zależności od przypadku.

Leczenie najczęściej zalecane w przypadku zapalenia dziąseł obejmuje zabiegi stosowane po to, aby usunąć płytkę nazębną, przede wszystkim scalling. Jest to jedna z metod higienizacji jamy ustnej. Zabieg polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia, co powinno przyczynić się do poprawy stanu dziąseł. W przypadku nasilonych objawów zapalenia dziąseł lekarz może zalecić antybiotyk.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Przy objawach związanych z zapaleniem dziąseł można ulżyć sobie stosując do płukania jamy ustnej np. sok z aloesu, napar z szałwii, rumianku czy głogu. Zioła używane do płukania ust mogą też ograniczać narastanie płytki nazębnej. Jest to zalecane zwłaszcza przy noszeniu aparatu ortodontycznego, który zwiększa ryzyko odkładania się płytki nazębnej i w efekcie –rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Znaczenie ma też odpowiedni sposób szczotkowania zębów, miękkość szczoteczki, używanie nici dentystycznych, płynów do płukania, które nie tylko przynoszą ulgę, ale też hamują rozwój bakterii i leczą dziąsła. W gabinecie stomatologicznym lekarz doradzi najlepszy sposób pielęgnacji i odpowiednie produkty, za pomocą których można właściwie zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie oczyścić zęby, jednocześnie nie powodując nasilenia objawów związanych z chorobami przyzębia takich jak ból czy krwawienie dziąseł. Bolące dziąsła z całą pewnością nie powinny być pretekstem do zaprzestania codziennego szczotkowania zębów, w tym także czyszczenia ich nicią dentystyczną!

Zapalenie dziąseł? Nie czekaj, umów się do stomatologa

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do szeregu powikłań, takich jak wypadanie zębów, a także do rozwoju miażdżycy, cukrzycy, chorób serca, zaś u kobiet w ciąży – nawet do przedwczesnego porodu. Dlatego jeśli zauważymy choćby najmniejsze niepokojące symptomy, nie należy odkładać wizyty u lekarza. Dobrym wyborem będzie wizyta w Warsaw Dental Center, które ma w ofercie usługi z zakresu z zakresu periodontologii, czyli leczenie przyzębia i błony śluzowej w jamie ustnej.

Bibliografia:

1. A. Kopeć i in., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 1/2017.

2. M. Jóżwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, Journal of Clinical Healthcare 1 (2014)

3. Jańczuk Z. Morfologia przyzębia. W: Praktyczna periodontologia kliniczna. Jańczuka Z, Warszawa; Wydawnictwo Kwintesencja 2004:11-13.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1136 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek dziękuje minister zdrowia.

2 min czytania
Izba pielęgniarek wywołuje konsternację w środowisku pielęgniarskim… Kilka miesięcy temu izba pielęgniarek na swoim oficjalnym profilu facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych poinformowała z nieukrywanym entuzjazmem… To…
Aktualności

Pielęgniarka o relacjach z oddziałową.

1 min czytania
Pewnego dnia miarka się przebrała i powiedziałam pielęgniarce oddziałowej „w cztery oczy”… Poniżej cytujemy komentarz pielęgniarki, która wspomina swoje relacje z pielęgniarką…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie do 10 000 zł brutto miesięcznie.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Typ umowy: umowa o pracę, umowa zlecenia. Możliwość samozatrudnienia… Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę do realizowania zabiegów ozonoterapii…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki pielęgniarek - minister instruuje: za łamanie ustawy pozwy.