Nerwobóle pleców, czyli ostre dolegliwości w obszarze kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego, występują dość powszechnie. Mogą być spowodowane różnymi przyczynami i mieć różnorodny przebieg. Leczenie zazwyczaj dobiera lekarz lub fizjoterapeuta, jednak istnieją również domowe sposoby walki z dolegliwościami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj poniższy artykuł.
Nerwobóle pleców – przyczyny
Nerwobóle pleców dotykają często osób, które spędzają wiele godzin w niewłaściwej pozycji, np. wykonują pracę siedzącą, używając przy tym nieodpowiednio dobranego fotela. Warunkuje to napięcia mięśni przykręgosłupowych, a w konsekwencji prowadzi do dyskomfortu fizycznego. Mięśnie podłużne grzbietu skracają się też w odpowiedzi na doświadczany przez daną osobę stres.
Dolegliwości bólowe często pojawiają się również w następstwie neuralgii międzyżebrowej, czyli uszkodzenia nerwów znajdujących się między żebrami. Przyczyną schorzenia mogą być m.in. urazy mechaniczne, powikłania pochorobowe lub polekowe.
Występowanie nerwobóli może być również zwiastunem dyskopatii, choroby nowotworowej lub zapalenia stawów.
Nerwobóle pleców – objawy
Nerwoból pleców charakteryzuje się nagłym i intensywnym bądź stałym, przewlekłym dyskomfortem w okolicy szyjnej, lędźwiowej lub – rzadziej – piersiowej kręgosłupa. Epizody bólowe mogą występować sporadycznie lub mieć charakter nawracający.
W zależności od przyczyny występowania nerwobólu, jego przebieg może być inaczej odczuwany. Dyskopatia objawia się zwykle tępym bólem pleców o zróżnicowanym nasileniu. W przypadku neuralgii międzyżebrowej mamy zazwyczaj do czynienia z rwącym, palącym bólem oraz uczuciem mrowienia lub drętwienia w okolicach klatki piersiowej (po jednej lub po obu stronach). Zapaleniu stawów towarzyszy ostry ból krzyża oraz uczucie sztywności.
Zdarza się, że dolegliwości nasilają się w określonych warunkach. Może mieć to miejsce podczas wysiłku fizycznego, przy pochylaniu się lub przy wykonywaniu głębokich wdechów. U niektórych pacjentów nerwobóle nasilają się również podczas przebywania w niskich temperaturach.
Nerwobóle pleców – leczenie
Każdy ból w okolicy klatki piersiowej powinien być niezwłocznie skonsultowany z lekarzem. Niekiedy zachodzi potrzeba wdrożenia leczenia, którego plan ustala specjalista. Neutralizowanie samych dolegliwości bólowych opiera się natomiast na wykształceniu właściwych nawyków oraz udziale w zabiegach wzmacniających i rozluźniających mięśnie.
Podstawowym celem jest wprowadzenie do codzienności pacjenta odpowiednio ukierunkowanej aktywności fizycznej. Pomocne w zwalczaniu bólu są także masaże lecznicze, które można wykonywać w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych lub w domu, z pomocą osób bliskich. Istnieją również automasaże, których warto się nauczyć i regularnie stosować.
Niezwykle pomocne w leczeniu objawowym są także wyroby medyczne opierające swoją pracę na potwierdzonych klinicznie metodach. Takim urządzeniem jest podręczny elektrostymulator przeciwbólowy truplus, który emituje prądy lecznicze TENS (ang. transcutaneous electrical nerve stimulation).
Przezskórna, elektryczna stymulacji nerwów działa dwutorowo. Z jednej strony blokuje ból jego u źródła, a z drugiej – pobudza organizm do zwiększonej produkcji naturalnych substancji znieczulających (beta-endorfin). Terapia prądami TENS pomaga złagodzić napięcia mięśniowe i jest pomocna w zwalczaniu zarówno ostrych, jak i przewlekłych bólów pleców.
Elektrostymulacja jest metodą całkowicie bezpieczną i bezbolesną. Intensywność impulsów można samodzielnie regulować, dzięki czemu cały, 30-minutowy zabieg przebiega dla pacjenta w komfortowych warunkach. Wyrób medyczny truplus został zgłoszony w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Warto podkreślić, że stosowanie podręcznego elektrostymulatora przeciwbólowego nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Po prawidłowym przyklejeniu do ciała elektrody i uruchomieniu urządzenia można swobodnie się poruszać, a nawet wykonywać niezbyt dynamiczne czynności, takie jak odkurzanie czy zmywanie naczyń.