Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych spotkał się z wiceministrem
W dniu 28-07-2022 r. w siedzibie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych doszło do spotkania Przewodniczącej OZZPiP Krystyny Ptok oraz Wiceprzewodniczących Zarządu Krajowego OZZPIP Longiny Kaczmarskiej i Zdzisława Bujasa z Podsekretarzem Stanu Piotrem Bromberem oraz Dyrektorem Departamentu Dialogu Społecznego Jakuba Bydłonia.
OZZPiP przekazał Ministerstwu Zdrowia problemy związane z wdrożeniem ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1352 ).
Na jakie problemy związane z ustawą podwyżkową wskazał OZZPiP
Wskazano:
– zapowiedzi pracodawców obniżania pielęgniarkom i położnym grup zawodowych tj. nieuznawania posiadania tytułu magistra lub specjalizacji (pomimo uznawania tych kwalifikacji w roku ubiegłym i pobierania na ten cel środków z NFZ), |
– dysproporcje w wysokościach wynagrodzeń pielęgniarek i położnych z poszczególnych grup, które były już wielokrotnie zgłaszane przez OZZPiP w toku prac nad ustawą (zarówno w Ministerstwie Zdrowia, Sejmie i Senacie) |
– zgłaszane przez Pracodawców przypadki niewystarczających środków przekazywanych przez NFZ, które nie pozwalają nawet na wykonanie obligatoryjnych wzrostów wynagrodzeń wynikających z ustawy, |
– zapowiedzi zwalniania pracowników lub przenoszenia ich na stanowiska pracy nie objęte działaniem ustawy. |
Związek ostrzega przed falą procesów sądowych
OZZPiP wskazał, że powyższe problemy mogą wywołać liczne procesy sądowe, kontrole pracodawców przez PIP i NFZ, a także spory zbiorowe. Dojdzie do istotnego zakłócenia funkcjonowania ochrony zdrowia.
Wiceminister zdrowia: potrzebujemy czasu…
Minister Zdrowia poinformował, że strona rządowa potrzebuje czasu, aby najpierw potwierdzić rzeczywistą wysokość środków jakie otrzymają Pracodawcy do czasu zakończenia procesu podpisywania Aneksów do kontraktów z NFZ.
Minister wskazał, że przekazywane środki na wzrosty kontraktów muszą być przeznaczone w pierwszej kolejności na wykonanie w/w znowelizowanej ustawy tj. podniesienie wynagrodzeń pracowników medycznych i pracowników działalności podstawowej wskazanych w Załączniku do ustawy oraz dla pracowników określonych w art. 5 ustawy.
Minister prosił o gromadzenie i przesyłanie informacji o wszystkich ujawnionych przypadkach zgłaszanych przez Pracodawców braku środków finansowych, które uniemożliwiają im wykonanie w/w ustawy.
Związek pielęgniarek apeluje do organizacji zakładowych OZZPiP
W tych warunkach prosimy Zakładowe i Międzyzakładowe Organizacje Związkowe OZZPiP o uzyskanie od swoich pracodawców – po podpisaniu Aneksów do kontraktów z NFZ – pisemnych informacji :
– w jakiej wysokości nastąpił rzeczywisty miesięczny wzrost środków pozyskany z NFZ (wzrost środków potwierdzony Aneksami i pomniejszony o ewentualne jednorazowe wygaszenie środków wypłacanych do 30-06-2022 r. poprzez współczynniki korygujące na podstawie OWU),
– wyliczenia jakie środki finansowe są Pracodawcy bezwzględnie konieczne dla wykonania zapisów w/w ustawy tj. przeprowadzenia wzrostów obligatoryjnych dla pracowników objętych Załącznikiem do ustawy oraz dla pracowników objętych działaniem art. 5 ustawy.
Prosimy również powiadamiać pisemnie Biuro Zarządu Krajowego OZZPiP o wszelkich przypadkach łamania prawa dotyczącej grupy zawodowej pielęgniarek i położnych w poszczególnych zakładach pracy oraz informować na bieżąco o podejmowanych działaniach związkowych na terenie swoich podmiotów leczniczych.
Krystyna Ptok
Przewodnicząca OZZPiP
Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: ozzpip.pl – 29 lipca 2022 roku