Władze pielęgniarek o roszadach pomiędzy grupami.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Władze pielęgniarek o roszadach pomiędzy grupami.

Samorząd pielęgniarek o realizacji ustawy podwyżkowej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje stanowisko prezydium Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie z dnia 26 lipca 2022 roku, w sprawie ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Rzecz dotyczy kwestii przenoszenia pielęgniarek do niższej grupy w siatce płac.

W poniższym stanowisku izby pip rzuca się w oczy zaklinanie rzeczywistości oraz brak konsekwencji.

Pierwsza część stanowiska to wywód w zakresie braku legalności działań pracodawcy w przypadku obniżenia współczynnika pracy od 1 lipca 2022 roku. Izba twierdzi, że „takie postępowanie jest niezgodne z prawem”.

Natomiast w drugiej części stanowiska izba wyraża pogląd, że „zmiana takiego zaszeregowania może nastąpić jedynie w formie wypowiedzenia zmieniającego”.

Warto może, żeby izba pip przed publikacją przedmiotowego stanowiska zadała sobie pytanie: czy można w sposób zgodny z prawem obniżyć współczynnik pracy pielęgniarce i położnej – przenieść do niższej grupy? Odpowiedź jest oczywiście oczywista. Tak!

Wobec powyższego wydźwięk przedmiotowego stanowiska można sprowadzić do poziomu „pobożnych życzeń”. Szkoda, że izba dysponująca ogromnymi środkami finansowymi, ze ściąganych od pielęgniarek i położnych składek członkowskich, produkuje stanowiska na tak niskim poziomie merytorycznym.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych – stanowisko

Stanowisko Prezydium Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie
z dnia 26 lipca 2022 roku

W sprawie: sposobu wykonywania przez świadczeniodawców ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw z dnia 26 maja 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1352)

Skierowane do:
Premiera RP
Ministra Zdrowia,
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Prezydium Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krakowie otrzymało od swoich członków szereg informacji dotyczących obniżania pielęgniarkom i położnym współczynnika pracy w związku z przypisywaniem ich do niższych niż dotychczas grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. Działania takie uzasadniane są wejściem w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw z dnia 26 maja 2022 r. (Dz.U. z 2022r. poz. 1352). W ocenie Prezydium MORPiP w Krakowie działanie takie jest niezgodne z prawem. Przede wszystkim należy wskazać, iż nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia nie wprowadziła żadnych nowych kryteriów i zasad kwalifikowania pielęgniarek i położnych (ale także wszelkich innych pracowników wymienionych w załączniku do ustawy) do określonej grupy zawodowej i współczynnika pracy. Skoro tak, to uznane przed 1 lipca 2022 roku kwalifikacje pielęgniarek i położnych, zgłaszane do tej pory do NFZ na podstawie imiennej listy, są wiążące, Skoro zatem dotychczas pracodawca wypłacał pielęgniarce lub położnej wynagrodzenie w grupie magister ze specjalizacją, to wejście w życie wymienionej nowelizacji ustawy nie daje podstaw do zmiany tej kwalifikacji. Wypłacane w trakcie trwania umowy o pracę przed 1 lipca 2022 roku wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uznanym przez pracodawcę kwalifikacjom zgodnie z ww. ustawą (jak np. wspomniany przykładowy magister ze specjalizacją), stanowi źródło prawa pracy i jest wiążące dla obu stron stosunku pracy.

Zmiana takiego zaszeregowania może nastąpić jedynie w formie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 kodeksu pracy) ze wszelkimi konsekwencjami tej instytucji prawa pracy dla stosunku pracy. Wreszcie nie stanowi podstawy do zmiany (obniżenia) współczynnika pracy zmiana zasad finansowania wynagrodzeń wynikających z wymienionej na wstępie ustawy. Źródła i zasady pozyskiwania środków na wynagrodzenia pozostają poza zakresem zainteresowania pracownika, a ryzyko prowadzenia działalności gospodarczą zawsze obciąża pracodawcę.

Sekretarz Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
Stanisław Łukasik

Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
Tadeusz Wadas

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 70

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1208 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w gabinecie zabiegowym. 8-12 tys. brutto.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki od zaraz Rodzinne Centrum Medyczne jest rozwijającą się placówką, świadczącą bezpłatne usługi medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem…
Aktualności

Pielęgniarki: w którymś momencie nie damy po prostu rady.

2 min czytania
Pielęgniarka: atmosfery w pracy to nie poprawia… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią…
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Zarobki pielęgniarek. Pielęgniarka - dyrektor to mi powiedział. Masakra.