Pielęgniarka instrumentariuszka może ot tak sobie troszkę pooperować?

4 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka instrumentariuszka może ot tak sobie troszkę pooperować?

Sejmowa komisji zdrowia o kompetencjach poszczególnych grup zawodowych

Kierownik Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Barbara Zegarska:

My jako dermatolodzy, a jest tu nas dość duża grupa dermatologów, bardzo ściśle współpracujemy z kosmetologami. Tak samo jak lekarz współpracuje z pielęgniarką, chirurg współpracuje z instrumentariuszką, to my współpracujemy z kosmetologami, bo bez nich – tak możemy powiedzieć – trudno prowadzić prawidłowe leczenie dermatologiczne i prawidłową profilaktykę leczniczą. Możemy więc powiedzieć, że kompetencje kosmetologa są bardzo duże, natomiast kosmetolog ani po pierwszym stopniu, ani po drugim stopniu, nie może wykonywać zabiegów z wykorzystaniem różnego rodzaju preparatów zarówno medycznych, jak i preparatów, typowych leków, które są lekami recepturowymi.

(…) Panowie przewodniczący, szanowni państwo, kosmetologia została powołana w Collegium Medicum 20 lat temu. Miałam tą przyjemność, że byłam od samego początku na kosmetologii. Została ona powołana po to, żeby po prostu wykształcić grono specjalistów, którzy będą zajmowali się też szeroko rozumianym zdrowiem.

Początkowo były studia pierwszego stopnia, potem były również studia również drugiego stopnia. I tak jak kiedyś były szkoły pielęgniarskie – to my pamiętamy, były licea pielęgniarskie – zostały powołane studia pielęgniarskie pierwszego i drugiego stopnia, pierwszego i drugiego stopnia też dla położnych, i po to też została zrobiona kosmetologia.

Nie ma tzw. „małych lekarzy”

Tak jak mówiła pani profesor Lesiak – ja jestem od początku w tych efektach kształcenia zaangażowana – nigdy nie było mowy, że są to tak zwani mali lekarze, jak niektórzy mówią. Nie ma czegoś takiego. Medycyna jest medycyną, kosmetologia jest kosmetologią i należy to ściśle rozgraniczyć…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Ale co mają robić…

Kierownik Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej CM w Bydgoszczy – UMK w Toruniu Barbara Zegarska:

Wszystko inne… To tak samo można by było powiedzieć, co mają robić pielęgniarki. Tak samo i tutaj. Kosmetolodzy mają szeroki zakres…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Ja myślę, pani profesor, jednak nie porównujmy zawodu medycznego… Ja pamiętam oczywiście czasy liceów pielęgniarskich, ale jednak tego nie porównujmy, bo wydaje się, że to pytanie jest zasadne, co…

Kierownik Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej CM w Bydgoszczy – UMK w Toruniu Barbara Zegarska:

Ale też można powiedzieć, dlaczego instrumentariuszka nie może ot tak sobie, troszkę pooperować, jeśli ona to wszystko wie. Prawda? Tak samo i tutaj. Też skończyła studia i jest magistrem.

Efekty kształcenia a uprawnienia zawodowe to dwie różne bajki

Proszę państwa, w żadnych efektach kształcenia nigdy nie było, że absolwent może wykonywać tego typu zabiegi. To co mówiła pani profesor Lesiak – my nie uczymy studentów tego i osoba, która idzie na kosmetologię, ma w efektach kształcenia od razu powiedziane, co wolno, czego nie wolno i jakie ma kompetencje.

Ponieważ pewne sprawy zostały już, delikatnie mówiąc, przez inne uczelnie… Zostaliśmy przez Ministerstwo Zdrowia poproszeni o przygotowanie tak zwanych efektów kształcenia. I został poproszony o to KRAUM. Akurat zostałam powołana jako przewodnicząca tej komisji KRAUM-owskiej. Przygotowaliśmy z kosmetologami i z lekarzami całe efekty kształcenia, które zostały zaaprobowane przez wszystkie uczelnie medyczne, w których jest kosmetologia. Przygotowaliśmy również procedury, które państwu wyświetliłam, a które – tak uważamy – są procedurami medycznymi. I te procedury powinny być obowiązkowe.

Zawody ze statusem zawodu medycznego

Oczywiście możemy dyskutować jeszcze nad niektórymi parametrami różnego rodzaju preparatów, natomiast to, co jest medyczne, musi być dla lekarza medycyny i lekarza stomatologa, natomiast to, co jest niemedyczne, może wykonywać oczywiście kosmetolog. Nigdzie, w żadnych efektach nigdy nie było, nie jest i na dzień dzisiejszy nie będzie, że kosmetolog może wykonywać zabiegi medycyny, zwłaszcza że nie jest zawodem medycznym. Dziękuję bardzo.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych MZ Małgorzata Zadorożna:

Tak już tylko króciutko mówiąc, problem z kosmetologią polega na tym, że rzeczywiście my nie zweryfikowaliśmy programów kształcenia we wszystkich uczelniach prowadzących kształcenie kosmetologów, a przynajmniej w tych, które mamy zidentyfikowane.

Rzeczywiście jest tak, jak tutaj mówiła pani profesor Zegarska – przepraszam, tak mi się wydaje, że pani profesor Zegarska to mówiła – że uczelnie w swoich programach kształcenia, które kształtują w ramach swojej autonomii, nie mają zabiegów interwencyjnych. Uczą kosmetologów, tak jak tutaj mówiła pani profesor, rzeczywiście takiej kosmetologii rozumianej jako profilaktyka, o charakterze miękkim. Natomiast to, co ewidentnie przez lata się zadziało, to rynek szkoleniowy poza uczelniami, który już w sposób bardzo dowolny i niekontrolowany proponował kosmetologom dodatkowe szkolenia, i one poszły bardzo daleko. One poszły w kierunku rzeczywiście tych procedur już dużo bardziej interwencyjnych, jakbyśmy ich nie klasyfikowali.

Ministerstwo ma uporządkować obszar dotyczący kompetencji zawodowych

To nad czym w tej chwili pracujemy, to rzeczywiście jest rodzaj regulacji. Czy to zrobimy na poziomie standardów kształcenia, czyli takich, jak mają lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, gdzie po prostu mamy, że tak powiem, zespół umiejętności, które każdy kosmetolog musi uzyskać, i to jest w rozporządzeniu i wtedy jest pełna kontrola nad umiejętnościami kosmetologów? Usiądziemy, porozmawiamy. Zresztą nie dalej niż w poniedziałek mieliśmy spotkanie, z przedstawicielami kosmetologów i myślę, że bardzo konstruktywne, dotyczące właśnie procedur, jakie mogą wykonywać. Myślę, że to jest jedno z rozwiązań i na to rozwiązanie zgadza się w tej chwili minister nauki i edukacji.

Rozmawiamy też z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, które jakby nadzoruje ten zawód. Tak więc na pewno w stosunkowo niedługim czasie zaproponujemy takie przedyskutowane, mam nadzieję, że satysfakcjonujące rozwiązanie tego problemu.

Natomiast, tak jak mówię, wyjściowo, rzeczywiście należy zgodzić się z panią profesor Zegarską, że ten zawód był stworzony do funkcji takiej właśnie, o jakiej pan mówił, członka szerszego zespołu współpracującego z lekarzem, zaś rynek szkoleń zewnętrznych, prywatnych, rozwinął te kompetencje w przypadku zawodu niemedycznego, ale jednak ingerującego w zdrowie człowieka. Nam się wydaje, że tak nie powinno być, że szkolenia zupełnie niezależne od legislacji kształtują kompetencje w tak poważnym obszarze. Wydaje się więc, że rzeczywiście tutaj ta nasza ingerencja jest potrzebna.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.3 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1209 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 90-100 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki anestezjologicznej NZOZ Szpital Mazovia mieszczący się na Warszawskim Ursynowie oraz Szpital Mazovia w Ząbkach należą do Grupy Szpitali…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd skazał pielęgniarkę, która poświadczyła nieprawdę w dokumentacji medycznej. Na jaką karę?

2 min czytania
Wymiar kary wymierzony przez sąd oskarżonej pielęgniarce… Redakcja pielegniarki.info.pl publikuje fragment uzasadnienia Sądu Rejonowego z października 2024 roku. Pielęgniarka została oskarżona o…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – łamanie prawa przy wiązaniu pacjenta.

4 min czytania
Naruszenia personelu pielęgniarskiego w zakresie stosowania unieruchomienia pacjentów… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w szpitalu. 60 zł/godz.