Pielęgniarki przytłacza biurokracja.

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki przytłacza biurokracja.

Obowiązki administracyjne pielęgniarek

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 6 kwietnia 2022 roku.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Myślę, że nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ważna jest jakość kształcenia. I to jest jeden z tych elementów, który bardzo byśmy wszyscy chcieli utrzymać.

Pod dyskusję zapewne będzie poddana tutaj kwestia biurokracji, nadmiaru obowiązków administracyjnych, czy powinien to być asystent lekarza, czy pomocnik, czy, tak jak tutaj już padło, felczer, który w tej chwili też może wypełniać pewne zadania. Ja chciałabym tylko przypomnieć, jakie jest stanowisko i wniosek kontroli NIK, która jednoznacznie podkreśla, że ilość obowiązków administracyjnych, która jest scedowana na lekarzy i na pielęgniarki, jest zbyt duża i nakłada obowiązek na Ministerstwo Zdrowia weryfikacji tychże zadań i odciążenia personelu medycznego od zadań administracyjnych.

(…) I to, o czym pani senator powiedziała, że chodzi o biurokrację, o różne tego typu zadania, które w tej chwili lekarz czy pielęgniarka wypełniają… Rzeczywiście tutaj powinno być wsparcie. Ale lekarz w dalszym ciągu musi wypełniać swoje kompetencje, wykorzystywać swoje umiejętności i swoją wiedzę zgodnie ze swoją sztuką.

Biurokracja przytłacza pielęgniarki

(…) Otóż chciałabym bardzo prosić, żeby panowie ministrowie zabrali głos też w kwestii tych obowiązków administracyjnych, które są w tej chwili nałożone na personel medyczny. A ponieważ jasne jest w tej sprawie stanowisko NIK, aby zmniejszyć tę ilość obowiązków, pytanie moje jest konkretne: czy państwo podjęliście jakieś działania, aby personel medyczny nie był obciążany tymi zadaniami administracyjnymi? Ja pamiętam, że proces związany z odbiurokratyzowaniem zawodu medycznego trwa już od kilku lat i od kilku lat jest powtarzana taka obietnica, że tak będzie, ale tak naprawdę to niewiele się przez te ostatnie lata wydarzyło.

(…) Nowe zawody medyczne. To jest duże wyzwanie. Bardzo jestem ciekawa, jak będą wyglądały rozporządzenia do proponowanej ustawy, bo wydaje nam się, że w nowych zawodach jest siła i wsparcie dla obecnie już pracujących lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów czy ratowników, i jest to absolutnie niezbędne. Łączy się z tym oczywiście odbiurokratyzowanie, czyli zmniejszenie kompetencji administracyjnych.

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1085 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - pani Krystyna Ptok w sejmie o pensjach pielęgniarek.

2 min czytania
Wypowiedź pani Krystyny Ptok o wynagrodzeniach pielęgniarek w sejmie w dniu 27 czerwca 2024 roku W pięciu artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach…
Aktualności

Pielęgniarka: "po 36 latach pracy należy mi się urlop zdrowotny!"

2 min czytania
Praca pielęgniarek Pod jednym z postów zamieszczonych na Facebooku Portalu pojawił się poniższy komentarz. Temat urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek wraca, jak bumerang…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - skutki poprawki ministra zdrowia.

2 min czytania
Poprawka ministra zdrowia do ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek to esencja radosnej urzędniczej twórczości… W czterech artykułach na pielegniarki.info.pl w dniach 28 i…
Komentarze
×
Aktualności

Siła nabywcza zarobku młodej pielęgniarki.