Obowiązkowe szczepienia pielęgniarek
Nie po raz pierwszy regulacje prawne autorstwa ministerstwa zdrowia wprowadzają wątpliwości interpretacyjne. Tak było i jest w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, w tym także tzw. nowej siatki płac.
Wobec powyższego nie ma co się dziwić, że sprawa obowiązkowych szczepień pielęgniarek i położnych nie jest wyjątkiem od reguły – regulacje prawne spod pióra urzędników ministerstwa zdrowia – niosą ze ze sobą możliwości dowolnych interpretacji.
Jakże w inny sposób podsumować jakość rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązku szczepień? Z jednej strony minister Niedzielski straszy karami z sanepidu. Z drugiej sanepid twierdzi, że nie ma uprawnień do nakładania mandatów w wysokości do 10 tys. PL, na niezaszczepione pielęgniarki i położne.
Jedni dyrektorzy zwalniają niezaszczepionych pracowników, inni wstrzymują się z podejmowaniem ewentualnych sankcji. Jedni i drudzy opierają swoje postępowanie na tym samym rozporządzeniu. Tylko, że jakość tego rozporządzenia jest na takim poziomie, że każdy z dyrektorów inaczej je interpretuje.
Jak to możliwe, że niezaszczepiona pielęgniarka w jednym szpitalu nadal wykonuje praktykę zawodową a inna niezaszczepiona pielęgniarka w innym podmiocie leczniczym zostaje zwolniona z pracy.
Więcej przedmiotowych informacji w powyższej sprawie, publikujemy w kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 2 i 3.
W Gazecie przedstawiamy także informację w zakresie liczby pielęgniarek i położnych, które się nie zaszczepiły, w podziale na województwa.
Dane przekazane przez ministerstwo zdrowia dotyczą stanu na dzień 23 marca 2022 roku. Informacje w zakresie odsetka niezaszczepionych pielęgniarek w podziale na województwa wskazują na znaczące różnice. I wymowne…
Gazeta Pielęgniarek i Położnych – tematy bieżącego wydania
Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy kwietniowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Projekt ustawy z nową siatką płac
Po pięciu miesiącach prac nad nową siatką płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ministerstwo zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Ponad 3 tysiące miejsc na bezpłatnych specjalizacjach
W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2525 miejsc szkoleniowych. Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji to 10 milionów PLN.
Technika wykonywania iniekcji domięśniowych
Pielęgniarka i położna realizując zlecenie lekarskie w zakresie podawania leków ma obowiązek zapoznać się z informacjami producenta leku, zamieszczonymi w charakterystyce produktu leczniczego jak również w ulotce i stosować zalecenia producenta. Nie zawsze interakcje zachodzące pomiędzy lekami są widoczne.
Pielęgniarki – uchodźcy z Ukrainy – totalny chaos
W kwestii zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy panuje totalna wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi. Jedni dyrektorzy uważają, że pielęgniarka z Ukrainy w trakcie procedury uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki może już wykonywać zawód pielęgniarki.
Opiekun medyczny asystentem pielęgniarki?
Poseł do ministra: Podmioty prowadzące niepubliczne szkoły policealne sygnalizują, że wprowadzone niedawno z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki zmiany w systemie kształcenia opiekunów nie są w pełni korzystne dla efektów kształcenia i nie zostały powiązane ze zmianą statusu tej grupy zawodowej.
Czytaj więcej w e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.