Wynagrodzenia pielęgniarek – interpelacja poselska
Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Szanowny Panie Ministrze,
niejednokrotnie poruszanym przeze mnie w obecnej kadencji tematem była kwestia wynagrodzeń pielęgniarek bez specjalizacji, które uzyskały tytuł licencjata na studiach pomostowych. W odpowiedzi na moją ostatnią interpelację w tej sprawie (interpelacja o numerze 28598 w sprawie planów wprowadzania zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek o różnym poziomie wykształcenia) uzyskałem następujące wyjaśnienia:
„Obecnie procedowany jest wniosek o dokonanie wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie ze Stanowiskiem Trójstronnego Zespołu współczynniki pracy przewidziane w projekcie w doniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych kształtować mają się od lipca 2022 r. w sposób stępujący:
– dla grupy zawodowej: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,29, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 7157 zł
– dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy 1,02, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5659 zł
– dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 0,94, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5215 zł”.
Miejsce pielęgniarek z tytułem licencjata, ale bez specjalizacji w siatce płac
Wspomniana na początku grupa pielęgniarek bez specjalizacji, z uzyskanym na studiach pomostowych licencjatem, byłaby więc wedle przedstawionego podziału zaliczona do współczynnika pracy 0,94. Wedle przekazanych mi informacji zasadne byłoby jednak zaliczenie ich do wyższego współczynnika pracy, za czym przemawiają konkretne argumenty. Przede wszystkim pielęgniarki te są osobami o dużym doświadczeniu zawodowym, które było budowane przez szereg lat i jest niezwykle istotne w tymże zawodzie. Dochodzą do tego także liczne kursy i szkolenia odbyte w czasie kariery zawodowej, mające na celu ciągłe poszerzanie wiedzy i umiejętności, a także wspomniane już studia licencjackie, które zostały ukończone przez te osoby już w wieku starszym. Obecnie grupa pielęgniarek bez specjalizacji, z uzyskanym pomostowo licencjatem, to zazwyczaj osoby, które przejdą na emeryturę w ciągu najbliższych 5 lat. Zasadne byłoby więc docenienie tejże grupy tuż przed końcem ich kariery zawodowej, co mogłoby być wyrażone właśnie poprzez zaliczenie do wyższego współczynnika pracy.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie informacji:
- Na jakim etapie znajdują się obecnie prace nad nowelizacją ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych?
- Czy powyższe argumenty dotyczące zaliczenia grupy pielęgniarek bez specjalizacji, z tytułem licencjata uzyskanym na studiach pomostowych, do wyższego współczynnika pracy zostaną wzięte pod uwagę w pracach nad nowelizacją?
Paweł Szramka
8 marca 2022 r.
źródło: sejm.gov.pl
Więcej informacji w sprawie nowej siatki płac czytaj, klikając w link poniżej.