Federacja pisze do ministra zdrowia. Sprawa dotyczy także pielęgniarek i położnych
W dniu 13 stycznia 2022 roku Polska Federacja Szpitali zwraca się do ministra zdrowia z pytaniami dotyczącymi obowiązkowych szczepień medyków – w tym pielęgniarek i położnych.
Poniżej cytujemy treść pytań za pfsz.org
W nawiązaniu do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021 roku Polska Federacja Szpitali poprosiła Ministra Adama Niedzielskiego o odniesienie się do następujących kwestii:
1) W jaki sposób Dyrektor Szpitala powinien wyegzekwować obowiązek przeprowadzania szczepień ochronnych, o którym mowa w przedmiotowym Rozporządzeniu i sprawdzać wypełnienie tego obowiązku przez pracowników, tj:
– czy ma prawo
a) zwolnić pracownika
b) wysłać pracownika na urlop bezpłatny
Jeśli ma prawo, to jaka powinna być podstawa prawna takiej decyzji?
Jeżeli nie ma prawa, to na jakie stanowisko należy przesunąć lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę lub innego pracownika medycznego?
2) Jakie osoby są uprawnione do wydania zaświadczenia o przeciwwskazaniu do szczepień i jak sprawdzić posiadanie w/w.
Polska Federacja Szpitali popiera obowiązkowe szczepienia personelu sektora ochrony zdrowia przeciwko COVID-19, dlatego też zwróciliśmy się z prośbą do Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na wątpliwości zgłaszane przez dyrektorów szpitali zrzeszonych w PFSz celem skutecznego wprowadzenia przepisów Rozporządzenia.
Minister zdrowia odpowiada Federacji…
W dniu 10 lutego Federacja zamieszcza komunikat:
MZ odpowiada PFSz w sprawie obowiązkowych szczepień personelu medycznego.
Szczegóły w mailingu bezpośrednim do dyrektorów szpitali zrzeszonych w PFSz. Prosimy o aktualizację adresów mailowych, a w przypadku pytań o kontakt z Urszulą Szybowicz, Dyrektor Operacyjną PFSz, [email protected]
źródło: pfsz.org
Natomiast Federacja utajnia stanowisko ministra zdrowia
Stanowisko redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Na stronie Federacji czytamy:
„Głównym celem Federacji jest poprawa warunków działania szpitali. PFSz działa na rzecz lepszego finansowania szpitali, wzrostu znaczenia kadry zarządzającej szpitalami, bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników szpitali, a także na rzecz jakości, dobrych praktyk zarządzania, edukacji oraz dobrego ustawodawstwa”.
Przedstawione powyżej postępowanie Federacji nie przystoi organizacji działającej na rzecz „bezpieczeństwa pracowników szpitali”. Federacja publicznie informuje o treści korespondencji skierowanej do ministra zdrowia. Następnie utajnia treść odpowiedzi.
To nie mieści się w kanonach dobrych praktyk.
Szpital to przede wszystkim kadra. Jeżeli pytanie dotyczyło kadry, to także kadra szpitali powinna zostać poinformowana o odpowiedzi.
Natomiast Federacja powinna dążyć do jednolitego postępowania dyrektorów szpitali wobec niezaszczepionych pracowników. Wydać w tej sprawie oficjalne stanowisko!
Obecnie część kadry zarządzającej szpitalami uprawia „radosną twórczość” w kwestii wymyślania kar dla niezaszczepionych pielęgniarek i położnych. „Zaszczepiona pielęgniarka dostanie urlop w wakacje, niezaszczepiona w listopadzie”. To ma znamiona dyskryminacji pracowników.
Absurdalna jest sytuacja, kiedy jedni dyrektorzy karzą – przenoszą na inne stanowiska, zwalniają. Inni nie zwalniają bo nie ma kto pracować. Jeszcze inni czekają na rozwój sytuacji.
Mamy nadzieję, że kadra zarządzająca szpitalami ma świadomość, że powyższe uwarunkowania skutkują ludzkimi dramatami.
Federacja stanowczo powinna zapobiegać takiej sytuacji. W imię „bezpieczeństwa pracowników”.
Apel redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Zwracamy się z prośbą do pielęgniarek i położnych o przekazywanie informacji do redakcji wydawnictwa pielegniarki.info.pl w zakresie obowiązkowych szczepień. Szczególnie prosimy o informację w zakresie konsekwencji służbowych wyciąganych względem niezaszczepionych pielęgniarek. Informacje prosimy przesyłać na adres: [email protected] Zapewniamy pełną anonimowość. Przekazane informacje opublikujemy na portalu.