Egzema to termin używany do określenia schorzeń skóry objawiających się świądem, zaczerwienieniem, wypryskami. Przyczyną jest najczęściej nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny. Jak rozpoznać i leczyć egzemę? Sprawdź!
Egzemą nazywane jest również atopowe zapalenie skóry (AZS). Warto jednak pamiętać, że egzema jest pojęciem szerszym, ponieważ obejmuje również inne choroby skóry objawiające się wypryskiem. Najważniejsze przyczyny rozwoju choroby można podzielić na środowiskowe, genetyczne, klimatyczne, drażniące.
Objawy egzemy
Objawy egzemy mogą być nieco inne u każdego pacjenta, ale można wyróżnić te typowe. Często na początku pojawia się świąd, zaczerwienienie i obrzęk skóry. Mogą tworzyć się czerwone plamy, grudki, pęcherze. Skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Osoby z egzemą mogą zauważyć, że naskórek łuszczy się, dochodzi też do przebarwień.
Nadmierny świąd prowadzący do ciągłego drapania może skutkować powstawaniem nadżerek, nadkażeń bakteryjnych. Egzema, czyli AZS objawia się również opuchlizną powiek. Symptomy mogą nasilać się pod wpływem działania czynników drażniących, alergenów (chemikaliów, barwników, substancji zapachowych itp.).
Przyczyny egzemy
Egzema jest chorobą, w przypadku której trudno jest ustalić jedną konkretną przyczynę. O rozwoju schorzenia, mogą decydować czynniki środowiskowe, genetyczne, immunologiczne. Nie bez znaczenia jest sposób odżywiania i narażenie na kontakt z określonymi substancjami. Wyróżnia się egzemę endogenną i egzogenną.
Rozważając mechanizm rozwoju atopowego zapalenia skóry, czyli egzemy, należy wziąć pod uwagę czynniki wewnętrzne (np. genetyczne) oraz zewnętrzne. Za możliwą przyczynę rozwoju egzemy uważa się także mutację genu odpowiedzialnego za wytwarzanie filagryny.
Rodzaje egzemy
Zmiany spowodowane egzemą mogą pojawić się w różnych częściach ciała. Wyprysk może być spowodowany działaniem na skórę substancji drażniącej. W takiej sytuacji mówimy o wyprysku kontaktowym. Jeśli przyczyną problemu jest ciągłe narażenie na kontakt z danym alergenem (zwykle w pracy) mamy do czynienia z tzw. wypryskiem zawodowym.
Gdy przyczyną schorzenia jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, można mówić o wyprysku łojotokowym. Wyprysk fotoalergiczny występuje zaś w sytuacji, gdy problem nasila się pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Spośród innych rodzajów egzemy można wskazać wyprysk podudzi, pieniążkowaty i dziecięcy.
Leczenie egzemy
Egzema jest schorzeniem na całe życie, dlatego należy nauczyć się radzenia sobie z problemem. Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja wrażliwej skóry przy użyciu delikatnych preparatów (emolienty). Sposobem jest również unikanie alergenów i czynników drażniących (np. poprzez stosowanie odzieży ochronnej).
Często konieczne jest stosowanie leków w postaci maści i kremów, a nawet przyjmowanie sterydów, antybiotyków czy leków przeciwhistaminowych łagodzących dolegliwości. W zależności od przypadku i stopnia nasilenia objawów stosuje się leczenie ogólne lub miejscowe.