Dyskryminacja niezaszczepionych pielęgniarek
Poniżej publikujemy przesłaną przez pielęgniarki kolejną informację dotyczącą dokumentacji, która jest wytwarzana przez pracodawcę, w związku z obowiązkiem szczepień dla pielęgniarek i położnych.
Sprawa obowiązkowych szczepień dla medyków jest przedmiotem szczególnego zainteresowania redakcji pielegniarki.info.pl
Poniżej publikujemy linki do artykułów, które tylko w ostatnim czasie poruszały powyższą problematykę.
Pielęgniarki informują redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych
Przesłana przez pielęgniarki dokumentacja wskazuje na totalną dyskryminację pielęgniarek i położnych. Pracodawca w ramach radosnej twórczości pogwałcił zapisy Kodeksu pracy.
Kodeks ten nie przewiduje sytuacji, w której pracownik jest niedopuszczony do pracy i jednocześnie nie ma prawa do wynagrodzenia. I to się dzieje w trybie natychmiastowym.
W powyższej sytuacji związek pielęgniarek powinien podjąć zdecydowane działania. Na terenie tego podmiotu leczniczego oraz na szczeblu krajowym.
Z drugiej strony, poniższe pisma mogą dotyczyć pielęgniarek wykonujących praktykę w podmiocie leczniczym na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zapewne tak nie jest w tym przypadku, gdyż w sytuacji umowy zlecenia lub kontraktu, podmiot leczniczy nie może jako podstawy prawnej wskazywać… Kodeksu pracy.
Wobec powyższego pisma te dotyczą pielęgniarek zatrudnionych w oparciu umowy o pracę.
Pracodawca wytwarza dokumentację dyskryminującą pielęgniarki
Poniżej publikujemy przedmiotową dokumentację.
1.03.2022 r.
INFORMACJA
Działając w imieniu … (dalej: Spółka) z powodu ustalenia, że nie spełnia Pani/Pan obowiązku wynikającego z postanowień łączącej nas umowy w zw. art. 211 pkt 2 i 7 w zw. z art. 3041 Kodeksu Pracy w zw. z § 12a ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, Spółka na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w zw. z art. 304 § 1 Kodeksu pracy postanowiła, że do czasu spełnienia ww. obowiązku prawnego nie będzie zlecała Pani/Panu świadczenia usług na rzecz pacjentów Spółki.
Jednocześnie nadmieniam, że spełnienie wymogu przewidzianego przepisami prawa, spowoduje zlecanie świadczenia usług.
PROTOKÓŁ
Z NIEDOPUSZCZENIA PRACOWNIKA DO PRACY
Od dnia 2.03.2022 r. pracownik …. nie został dopuszczony do pracy na stanowisku pielęgniarka z powodu ustalenia, że nie spełnia obowiązku wynikającego z art. 211 pkt 2 i 7 Kodeksu pracy w związku z § 12a ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w związku z czym pracodawca na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w zw. z art. 2373 § 1 w zw. z art. 80 i 81 § 2 zd. 2 Kodeksu pracy postanowił, że do czasu spełnienia ciążącego na pracowniku ww. obowiązku prawnego zostanie on dopuszczony do pracy, przy czym jego nieobecność uznaje usprawiedliwioną bez prawa do zachowania wynagrodzenia.
Decyzja o niedopuszczeniu do pracy została pracownikowi przekazana, poinformowaniem go o okolicznościach stanowiących podstawę decyzji.
Jednocześnie pracownik został poinformowany, że spełnienie wymogu przepisami prawa, spowoduje natychmiastowe dopuszczenie do pracy.