Pielęgniarki pracujące w domach opieki, a pandemia
Szanowni Państwo
Jestem studentką Wyższej Szkoły Bankowej. Prowadzę badania do pracy magisterskiej, na temat świadczenia pracy w okresie pandemii COVID-19 przez pracowników domów pomocy społecznej.
Pandemie i epidemie towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Pochłaniały tysiące, a niekiedy miliony ludzkich istnień. Dopiero gwałtowny rozwój medycyny, który rozpoczął się na przełomie XIX i XX wieku, uczynił z nich zjawisko rzadkie, a przez to paradoksalnie niezwykle dotkliwe dla doświadczanych przez nie społeczności. Obecnie przyszło nam żyć w czasach, gdy ludzkość dotyka pandemia COVID-19, wywoływana wirusem SARS-CoV-2. Nowy wirus zbiera śmiertelne żniwo, stając się obiektem badań naukowców na całym świecie. Paradoksalnie, mimo że medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki i z powodzeniem możemy leczyć dziś choroby, które kiedyś oznaczałyby wyrok śmierci, to jednak epidemia COVID-19 ujawniła po raz kolejny jej niemoc, poszukując wiedzy na temat sposobów opanowania choroby i skutecznych metod unikania zakażenia.
Zjawisko pandemii wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, było nagłym wydarzeniem, które wzbudzało i wzbudza nadal silne emocje, dezorganizując codzienne życie ludzi na całym świecie. Okazało się sytuacją silnie stresogenną, która uruchomiła mechanizmy obronne, czyli metody radzenia sobie z problemami, które przyniosła pandemia, w celu zmniejszenia strachu czy lęku przed nieznanym. Badania przeprowadzone w 2020 roku wśród pracowników domów pomocy społecznej, w tym pielęgniarek i położnych wykazały ogromny brak poczucia bezpieczeństwa w warunkach pracy zawodowej. Mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz zatrudnieni w nich pracownicy to osoby szczególnie narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Powodem zwiększonego ryzyka zakażenia są zarówno przesłanki somatyczne – mieszkańcy to osoby starsze, schorowane o osłabionej odporności, ale także przesłanki organizacyjne, polegające na zamieszkiwaniu licznych grup osób w jednym miejscu.
W kontekście mojej pracy magisterskiej szczególnie interesuje mnie sytuacja pielęgniarek i pielęgniarzy zatrudnionych w domach pomocy społecznej. Ankieta składa się z piętnastu pytań, obejmujących zagadnienia związane z poczuciem bezpieczeństwa w miejscu pracy, odczuciami dotyczącymi zakazu zatrudnienia w innych zakładach pracy, wpływie sytuacji pandemicznej na funkcjonowanie rodzin pielęgniarek i położnych, pracujących w domach pomocy społecznej oraz sytuacji mieszkańców tych domów.
Badania są całkowicie anonimowe. Wyniki zostaną wykorzystane wyłącznie w celach naukowych. Proszę o udzielenie szczerych i wyczerpujących odpowiedzi. Z góry bardzo dziękuję za poświęcony czas.
Ankieta na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych
Osoby, które są zainteresowane zamieszczeniem ankiety na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, powinny przesłać informacje zawierającą co najmniej 1500 znaków, opisującą cel pracy oraz istotę badania (na adres e-mail: [email protected]). Po spełnieniu powyższego warunku, ankieta zostanie zamieszczona na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Informujemy, że w pierwszej kolejności zostaną opublikowane ankiety, dotyczące szczególnie pracy pielęgniarek i położnych oraz pielęgniarstwa.