Przyczyny alergii na sierść.

2 min czytania
Aktualności
Przyczyny alergii na sierść.

Alergia na zwierzęta to stosunkowo często występujący problem, który może szczególnie uprzykrzyć życie. Jeśli reakcja alergiczna jest wyjątkowo silna, to chory czasami nie może mieć kontaktu z żadnym alergenem. Co jednak powoduje alergie? W naszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat!

W jaki sposób objawia się alergia na zwierzęta?

Wszelkiego rodzaju alergie łączy to, że ich objawy są bardzo uciążliwe. Różnego rodzaju uczulenia na zwierzęta mogą powodować różne reakcje organizmu, a do tego zróżnicowany jest też stopień intensywności symptomów. Najczęściej alergikom dokuczają dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jest to zatem chrypka, kaszel i cieknący katar bądź zatkany nos, do którego czasami dochodzi łzawienie z oczu. W niektórych przypadkach może też dojść do stanów przypominających zapalenie spojówek, czyli zaczerwienienie i świąd. Stosunkowo rzadkie są zaś odczyny skórne takie jak pieczenie, swędzenia i pokrzywka.

Alergia na sierść? Dlaczego to błędne stwierdzenie?

Bardzo wiele osób uważa, że ma uczulenie na sierść na przykład psów czy kotów. W rzeczywistości same włosy nie mają jak uczulać. Alergia jest bowiem powodowana przez konkretny rodzaj białka w organizmie zwierzęcia. Z tego powodu mając uczulenie na przykład na króliki, mogą się znaleźć osobniki, które nie będą powodować reakcji alergicznej. Oznacza to, że nie mają one protein, na które wrażliwa jest dana osoba. Białka obecne są przede wszystkim w wydzielinach zwierzęcia – jego naskórku, moczu, kale, ślinie, pocie, a także gruczołach łojowych. Z tego powodu reakcja może się nasilać na przykład obok kuwety, gdzie stężenie alergenów jest bardzo wysokie.

Jakie są przyczyny alergii na zwierzęta?

Za występowanie alergii odpowiedzialna jest reakcja organizmu na dany czynnik, czyli alergen. Naukowcy nie wiedzą dokładnie dlaczego, ale mając styczność z daną cząsteczką, – a zatem na przykład z białkiem ze śliny psa – ciało rozpoczyna walkę. Poszczególne układy dostają sygnał do wzmożonej pracy, czego efektem są opisane powyżej przykłady objawów. Ponieważ alergeny pochodzące od zwierząt są bardzo łatwo przenoszone na przykład przez sierść zabrudzoną potem, to reakcja może się pojawić nawet bez bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, tylko na przykład po spotkaniu z jego właścicielem.

Które zwierzęta uczulają najbardziej i najczęściej?

Uważa się, że zwierzęciem, które uczula najczęściej, są koty. To właśnie one powodują alergię u większej ilości osób niż psy. Nie jest to jednak związane z jakimiś różnicami w ich białkach czy żadnym czynniku związanym z ich biologią. Powód jest dużo bardziej prozaiczny: koty bardzo często liżą swoją sierść, rozprowadzając po niej alergeny. Gubione przez nich dość licznie włosy osiadają potem na różnych przedmiotach w całym domu, stąd silniejsza i częstsza reakcja alergiczna.

Alergia na zwierzęta może być bardzo uciążliwa, ale da się z nią żyć nawet ze zwierzętami pod jednym dachem. Występowanie objawów da się bowiem zminimalizować.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/alergia-na-siersc-jak-sobie-z-nia-radzic/

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki: w którymś momencie nie damy po prostu rady.

2 min czytania
Pielęgniarka: atmosfery w pracy to nie poprawia… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią…
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
Komentarze
×
Aktualności

Praca dla pielęgniarki na trzy zmiany.