Pielęgniarka nie powinna być od wszystkiego.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka nie powinna być od wszystkiego.

Rozmowa o pielęgniarkach i pielęgniarstwie

W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje czwartą część rozmowy w Radiu Gdańsk, z laureatkami tegorocznej nagrody prezydenta miasta Gdańsk dla pracowników ochrony zdrowia: Anną Lignowską, z-cą Dyrektora Naczelnego ds. Pielęgniarstwa, Naczelną Pielęgniarką Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i dr n. o zdr. Beatą Papiernik, kierownikiem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego UCK, pielęgniarką i specjalistką z zakresu neuropsychologii.

Czego oczekuje od pielęgniarki pacjent?

Redaktor Joanna Matuszewska: O tym jakie są oczekiwania pacjentów może trochę porozmawiamy, bo zastanawiam się czego właściwie pacjent może oczekiwać od pielęgniarki. Czy jest zrozumienie w społeczeństwie, że pielęgniarka nie jest od wszystkiego, że nie jest od sprzątania szafki przy łóżku i takich rzeczy?

BP: Pacjent dla mnie i mojego personelu zawsze jest najważniejszy i tak naprawdę może oczekiwać dużo. Pytanie może powinno inaczej brzmieć: na ile my możemy sprostać jego wymaganiom?

Redaktor: Ale czy ktoś jest w stanie na przykład pielęgniarkę w czymś zastąpić, nie wiem, w noszeniu torby pacjenta, który jest przyjęty na oddział czy czy coś w tym stylu? Bo tak sobie myślę czy się nie za dużo po prostu też oczekuje. I może nie ma takiego zrozumienia od czego jest tak naprawdę pielęgniarka, że nie jest właśnie od wszystkiego.

BP: Często się mówi o tym, że pacjent jest trudny, bądź jego rodzina, bo właśnie ma wygórowane oczekiwania. Myślę, że to łączy się z jego lękiem i niezrozumieniem w nowym miejscu. On zupełnie nie wie co go czeka w tym miejscu. Dlatego bardzo istotna jest rozmowa. Zespół terapeutyczny składa się z pielęgniarki, z fizjoterapeutów, z terapii zajęciowej, z opiekunów medycznych, których bynajmniej na ZOL-u mam dosyć dużo, którzy mogą wyręczyć pacjenta, wesprzeć w jego niepokojach.

Zmiana roli opiekuna medycznego to nadchodzące zmiany dla pielęgniarek

Redaktor: No właśnie, czy opiekun medyczny to jest ktoś taki jak kiedyś była na przykład salowa tak zwana, czy to jest inny zawód, ktoś inny, pani dyrektor.

AL: Dla mnie to już jest zupełnie inny zawód. Pani salowa była bardziej od faktycznie posprzątania stolika, a opiekun jest od tego żeby być przy pacjencie, być z nim przy tych czynnościach higienicznych, razem z pielęgniarką obserwować jak pacjent się zachowuje i czego mu potrzeba. Oczywiście to są proste czynności, niemniej jednak zawód bardzo wartościowy, na który czekamy z utęsknieniem, żeby w końcu był jakby przeszkolony dodatkowo. Bo tak teraz i szeroko internet opisuje, że Takie są plany, żeby ci ludzie byli jeszcze bardziej jakby nastawieni na czynności konkretne, które będą mogli wykonywać.

Redaktor: A będą mogli właśnie na przykład jakieś czynności medyczne podjąć?

AL: No tak podobno ma być. W związku z tym, wiedza medyczna nie jest zamknięta tylko dla lekarzy i pielęgniarek, można się tego nauczyć i ludzie się tego uczą. Fajnie by było, żeby ci ludzie faktycznie nas tutaj wsparli, bo to są tacy sami ludzie jaki i my, tylko że wybrali akurat zawód opiekuna medycznego, który jest, uważam, pięknym zawodem, bo jest się jeszcze bliżej pacjenta. Może niedoceniony, no bo wiadomo że nisko płatnym, ale w tej chwili jakby stawki minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia są jakby ujednolicone we wszystkich szpitalach w kraju. Nie wszystkie szpitale zdecydowały się na to, żeby pracownikom, poza medycznymi takie stawki również przypisać, my akurat żeśmy to zrobili.

Ile zarabiają opiekunowie medyczni?

Redaktor: Zarobi taki opiekun więcej niż w markecie?

AL: Nie wiem ile ktoś zarabia w markecie

Redaktor: No, w granicach 3-4 tysięcy w tej chwili.

AL: Przy 4 tysiącach to na pewno nie, bo pensja zasadnicza, jakby oficjalnie wszyscy wiemy, że jest to na ten moment 3772 zł. W związku z tym do tego trzeba ewentualnie doliczyć noce i święta, czyli dodatki nocne i świąteczne i ewentualne godziny ponadprogramowe, czyli te nadgodziny.

źródło: m.radiogdansk.pl. inf. wł. pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

13 artykułów

O autorze

Redaktor, publikuje treści związane z sytuacją społeczną oraz warunkami wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
AktualnościNormy zatrudnienia

Pielęgniarka: boję się.

2 min czytania
Pielęgniarka – zastanawiam się jak sobie dam radę… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej…
Aktualności

Kalendarze dla pielęgniarek i położnych na 2025 r.

1 min czytania
Nowość w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Drugi rok z rzędu wydajemy dwa kalendarze: kalendarz dla pielęgniarek i kalendarz dla położnych. Tegoroczny układ…
Komentarze
×
Aktualności

O czym pielęgniarka może zdecydować sama.