Pielęgniarz w senacie: nieudolna naprawa rzekomych podwyżek.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarz w senacie: nieudolna naprawa rzekomych podwyżek.

Pielęgniarz w senacie o dialogu z minstrem zdrowia

Wypowiedź pana Gilbert Kolbe w senacie w dniu 13 grudnia 2021 roku.

Szanowny Panie Marszałku, Wysoka Izbo, Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za zaproszenie na to ważne dla ochrony zdrowia, ważne dla Polek i Polaków wydarzenie, które niestety w Ministerstwie nie miało miejsca, nie było takiej okazji, żeby po listopadzie spotkać się z panem ministrem.

Od 93 dni trwa białe miasteczko, nadal trwa, ono się nie skończyło, ono zmieniło jedynie formę w poczuciu odpowiedzialności za pacjentów z covid-19, ponieważ my walczymy. Nasz Rząd niestety jest bierny, czego efekty widzimy w codziennych statystykach, natomiast my robimy wszystko aby z tą pandemią walczyć, tak jak najlepiej potrafimy.

Prawie 530 naszych koleżanek i kolegów w walce z pandemią zmarło, są to najnowsze dane podane przez Ministerstwo Zdrowia.

Jednak przechodząc do rzeczy, jestem tutaj po to aby na nowo rozpocząć dialog, dialog dla którego został powołany specjalne wiceminister – pan wiceminister Bromber, który pobiera pensję znacznie większą niż pielęgniarka, znacznie większą niż ratownik medyczny, znacznie większą niż lekarz, bo jest to ponad 16000 zł. Pozostawiam Państwa ocenie jakie są efekty pracy pana ministra, którego serdecznie pozdrawiam i ubolewam że nie ma go wśród nas.

Białe miasteczko jako inicjatywa zostało stworzone po to, aby było platformą dialogu, realnego dialogu z pacjentami, realnego dialogu z medykami, niezależnie od tego na jakim stanowisku są, niezależnie od tego jaki wykonują zawód, czy są to prezesi samorządów zawodowych, czy są to szeregowi pracownicy na oddziałach. Dzięki temu mieliśmy możliwość porównania sytuacji w całej Polsce, nie tylko tutaj w Warszawie, która jest w pewien sposób szczególnym miejscem wykonywania świadczeń, ponieważ mamy tutaj mnóstwo ośrodków ochrony zdrowia, ale także na peryferiach, gdzie mamy jedynie szpitale powiatowe w których sytuacja jest najgorsza obecnie.

Senat – pielęgniarz o strategii na rzecz pielęgniarstwa

Jako pielęgniarz chciałbym zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że 18 października 2019 roku została przyjęta przez Rząd strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Jest to obszerny, ponad stu stronicowy dokument opracowany w gronie wybitnych ekspertów z dziedziny pielęgniarstwa i położnictwa, samorządu zawodowego. Został on przyjęty w murach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i uczestniczyły w ich powstawaniu tak naprawdę przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich resortów zaangażowanych w ochronę zdrowia. Są tam opracowane cele w perspektywie 5, 10 i 15 letniej.

Mamy rok 2021, właściwie 2022 i czy od tego czasu cokolwiek zostało zrobione? Mówi się o tym, że zostały zwiększone miejsca na studiach, zwiększane sukcesywnie roczniki, tylko nikt nie sprawdza tego co z tymi absolwentami się dzieje. A ja państwu gwarantuję, że większość z nich idzie do prywatnej ochrony zdrowia, gdzie mogą godnie zarobić, ponieważ ja na przykład jestem takim człowiekiem.

Pielęgniarz w senacie – prywatna ochrona zdrowia szansą na lepsze wynagrodzenie

Ja od czerwca nie pracuje już w publicznym systemie, zdecydowałem się na pracę w prywatnej ochronie zdrowia i w ramach prywatnych umów z tego względu, że jako człowiek mam swoje marzenia a praca w publicznym systemie niestety nie pozwalała mi na ich realizację. Takich jak ja niestety jest bardzo wiele i będzie ich coraz więcej, jeśli Ministerstwo Zdrowia nie postanowi zrobić czegoś konkretnego.

Dotychczas mamy rzekome podwyżki, które dzielą środowisko, później nieudolną naprawę tych podwyżek, która jest jedynie w formie stanowiska zespołu trójstronnego, a nie w formie jakiejkolwiek inicjatywy legislacyjnej i trudno tu mówić o realnych działaniach.

Mam nadzieję że nasz głos i ta konferencja, która została zorganizowana, za co jeszcze raz Panu Marszałkowi bardzo dziękuję, mamy nadzieję że ten głos przebije się do Rządu, przebije się do senatorów w szerszym gronie, a także przebije się do Ministerstwa Zdrowia, ponieważ prywatyzacja, cicha prywatyzacja ochrony zdrowia postępuje i prędzej czy później – zależnie od tego czy działania zostaną podjęte już czy później – niestety ale do niej dojdzie jeśli nic się nie zmieni. Bardzo dziękuję.

źródło: senat.gov.pl, inf. wł. pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Inne wyższe w siatce płac - Gazeta Pielęgniarek.