Minister nie potrzebuje pielęgniarek z grupy 7.

3 min czytania
Aktualności
Minister nie potrzebuje pielęgniarek z grupy 7.

Sposób podziału pielęgniarek i położnych na grupy w siatce płac nie przystaje do obowiązujących regulacji prawnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych już w kilku artykułach podniosła problematykę dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych pielęgniarkom w związku z zakresem wykonywanych świadczeń pielęgniarskich, w kontekście grupy 7 w siatce płac – pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją.

Powyższe zagadnienie rozpatrywaliśmy w kontekście uprawnień zawodowych wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

W kolejnym artykule przeanalizowaliśmy kwalifikacje wymagane od pielęgniarki systemu oraz uprawnienia zawodowe tej grupy pielęgniarek.

Następnie powyższe zagadnienie analizowaliśmy w kontekście wymagań kwalifikacyjnych pielęgniarek wykonujących praktykę zawodową w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Szczególnie pod kątem pielęgniarek w grupie 7 – pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją.

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy przedmiotowe zagadnienie pod kątem wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przez ministerstwo zdrowia, pielęgniarkom i położnym wykonujących świadczenia zdrowotne w szpitalach.

Powyższą kwestię, wymaganych kwalifikacji od personelu pielęgniarskiego, określono w przepisach dotyczących tzw. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Warto podkreślić, że powyższe rozporządzenie, decyzją ministra zdrowia, przestało na czas pandemii obowiązywać. Obecnie zostało zawieszone do 31 grudnia 2021 roku.

Siatka płac pielęgniarek a kwalifikacje wymagane od personelu pielęgniarskiego przez ministra zdrowia

W przedmiotowym rozporządzeniu w załączniku pt. Warunki szczegółowe, jakie powinni spełnić świadczeniodawcy przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej, określono wymaganą liczbę personelu pielęgniarskiego oraz wymogi kwalifikacyjne. Wymogi kwalifikacyjne mają wejść w życie w późniejszym terminie ale kapitalnie ukazują podejście ministra zdrowia do kwestii kwalifikacji personelu pielęgniarskiego.

Przeanalizujmy to na przykładzie oddziału chirurgicznego:

– Równoważnik co najmniej 0,7 etatu na 1 łóżko, w tym równoważnik co najmniej 2 etatów – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, lub po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, lub w trakcie kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

Oraz na przykładzie oddziału internistycznego:

– Równoważnik co najmniej 0,6 etatu na 1 łóżko, w tym równoważnik co najmniej 2 etatów – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego lub internistycznego, lub diabetologicznego, lub kardiologicznego, lub geriatrycznego, lub opieki długoterminowej lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego lub geriatrycznego, lub opieki długoterminowej, lub po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego lub internistycznego, lub diabetologicznego, lub kardiologicznego, lub opieki długoterminowej, lub w trakcie kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego lub diabetologicznego, lub kardiologicznego, lub opieki długoterminowej.

Spójrzmy jeszcze na wymogi w zakresie ginekologii i położnictwa:

Równoważnik co najmniej 0,7 etatu na 1 łóżko, w tym równoważnik co najmniej 2 etatów – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego lub ginekologicznego, lub ginekologiczno-położniczego, lub opieki przed- i okołoporodowej, lub rodzinnego lub w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego lub rodzinnego.

Siatka płac pielęgniarek i położnych radosną twórczością ministra i związku pielęgniarek

Wniosek: W powyższym rozporządzeniu minister zdrowia nie wymaga od pielęgniarek i położnych w zakresie wymogów kwalifikacyjnych, posiadania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa z jednoczesnym posiadaniem tytułu magistra.

Wobec powyższego na jakich przesłankach minister zdrowia oraz związek pielęgniarek w siatce płac zamieścił: „pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją”? Jest to niezgodne z zasadami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych, które określił sam minister zdrowia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 263

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8489 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki: w którymś momencie nie damy po prostu rady.

2 min czytania
Pielęgniarka: atmosfery w pracy to nie poprawia… W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej panią…
Aktualności

Pielęgniarki potraktowano jak zabawki przedwyborcze.

2 min czytania
Pielęgniarka: pielęgniarstwo i położnictwo kurczy się, zanika, zwija się, powoli staje się wspomnieniem. W dniu 19 listopada 2024 roku został skierowany wniosek…
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

14,8% pielęgniarek posiadających tę specjalizację osiągnęło wiek emerytalny. 

1 min czytania
W ciągu 5 lat liczba pielęgniarek specjalistek w tej dziedzinie, w wieku do 40 lat, wzrosła o 1.2 tys.   Kształcenie w dziedzinie…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki z grupy 7 z podstawą 4186 PLN.