Depilacja a epilacja laserowa – jakie są różnice?

4 min czytania
Aktualności
Depilacja a epilacja laserowa – jakie są różnice?

Owłosienie jest czymś naturalnym, a nawet koniecznym- włosy u człowieka występują niemal na całym ciele i spełniają one istotne funkcje. Raz jest ich więcej, innym razem mniej, u jednych są bardziej widoczne, u drugich prawie wcale. Są jednak miejsca, w których chcielibyśmy, by najlepiej w ogóle nie występowały. Zarówno panie, jak i panowie próbują więc skutecznie z nimi walczyć. Za jedne z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia uważa się depilację oraz epilację laserową. Sprawdźmy, czym różnią się oba zabiegi i który okaże się dla nas lepszy.

Pojęcia depilacji i epilacji często stosowane są zamiennie i pomimo iż oba terminy odnoszą się do usuwania z wybranych okolic ciała niepożądanego owłosienia, a więc cel i efekt mają ten sam, to zarówno specyfikacja zabiegu, jak i trwałość efektów znacznie się od siebie różnią. Poznajmy więc charakterystykę zarówno depilacji, jak i epilacji.

Depilacja – czym jest i jakie wyróżniamy jej metody?

Depilacja to ogólna nazwa grupy zabiegów, służących tymczasowemu usunięciu owłosienia. Podczas ich wykonywania dochodzi do usunięcia samej łodygi włosa, bez naruszenia cebulek, przez co musimy liczyć się z tym, że włos po zabiegu depilacji z pewnością odrośnie. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele, przy czym jeśli chodzi o różne metody depilacji, to możemy skorzystać z usług kosmetycznych bądź kosmetologicznych lub zastosować je samodzielnie w domu.

Spośród wielu tradycyjnych sposobów depilacji do najpopularniejszych z nich zaliczamy:

  • maszynkę do golenia- to jeden z najprostszych i najczęściej stosowanych sposobów na pozycie się owłosienia, wystarczy jednorazowa maszynka bądź ta wielokrotnego użytku, by w łatwy sposób usunąć niepożądane owłosienie. Niestety metoda ta ma i swoje minusy- u wielu osób po goleniu pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia i krostki, istnieje ryzyko zacięć, zaś efekty są dość krótkotrwałe- u niektórych po goleniu włosy mogą stać się grubsze i twardsze;
  • krem i szpatułka- specjalny krem, który aplikuje się na wybrany obszar skóry, a po upływie określonego czasu ściąga się go specjalną szpatułką, przy czym wraz z kremem usuwane są także i włosy. Efekt tej metody utrzymuje się kilka dni, jednak preparat często wywołuje podrażnienia a nawet i rany;
  • wosk- na skórę nakładany jest plaster z rozgrzanym woskiem, natomiast po jego ostygnięciu energicznie się go odrywa od skóry, usuwając w ten sposób włoski. Jest to jednak metoda dość bolesna, choć jej efekt utrzymywać może się nawet do dwóch tygodni;
  • depilator elektryczny- metoda ta polega na mechanicznym usuwaniu włosków przy pomocy specjalnego urządzenia. Wymaga ona jednak poświęcenia większej ilości czasu, by pozbyć się całości owłosienia i jest to dość bolesne, natomiast efekt może utrzymywać się do kilku tygodni;
  • depilacja laserowa- to najdoskonalsza z metod usuwania owłosienia tego rodzaju, bowiem efekty utrzymują się przez okres nawet kilku lat. Możliwe jest to jednak przy wykonaniu serii zabiegów, gdyż laser niszczy jedynie włoski będące w fazie aktywnego wzrostu. Owłosienie usuwa się z wybranej warstwy ciała po nałożeniu kremu znieczulającego, dzięki czemu jest on mało bolesny, zaś efekty niezwykle zadowalające.

Zobacz więcej informacji o depilacji laserem diodowym – zabieg w klinice dr Szczyt

Co to jest epilacja laserowa?

Epilacja laserowa jest to trwała metoda usuwania niepożądanego owłosienia, bowiem za pomocą energii wytwarzanej przez laser niszczona jest struktura włosa, a więc zarówno jego łodyga, jak i cebulka. Jest to obecnie jedyna metoda zapewniająca tak trwałe efekty, przy czym zaznaczyć trzeba, iż aby osiągnąć pożądane rezultaty, należy wykonać serię zabiegów- podobnie bowiem jak w przypadku depilacji laserowej, tak i tutaj laser działa wyłącznie na włoski będące w fazie wzrostu. Zabieg powinien być przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie pod okiem specjalisty oraz z użyciem wysokiej jakości sprzętu- tylko wtedy mamy gwarancję bezpieczeństwa oraz skuteczności zabiegu.

Depilacja a epilacja- najważniejsze różnice

Poznaliśmy już charakterystykę poszczególnych zabiegów, dlatego z łatwością możemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi. Przede wszystkim jest to sposób działania na owłosienie- w przypadku depilacji usuwana jest jedynie łodyga włosa, zaś w przypadku epilacji niszczony jest cały włos. Po drugie, depilację możemy wykonywać praktycznie bez żadnych ograniczeń czasowych, natomiast zabiegi epilacji laserowej wymagają pewnych ograniczeń czasowych. Po trzecie i z pewnością najważniejsze- depilacja jest sposobem krótkotrwałym (z wyjątkiem depilacji laserowej, którą jednak po upływie kilku lat trzeba powtórzyć), natomiast epilacja jako jedyna metoda daje stałe efekty. Dzięki niej zyskujemy więc gładką skórę bez podrażnień i konieczności ciągłego powtarzania zabiegów.

Wybór metody pozbycia się niepożądanego owłosienia zależy od nas, naszych możliwości i indywidualnych predyspozycji skóry i ciała. By znaleźć dla siebie tej najlepszy sposób warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w jej określeniu. Dla tych jednak, którym zależy na długotrwałych efektach gładkiej skóry, najlepszym wyborem będzie depilacja laserowa bądź epilacja laserowa.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wynagrodzenia pielęgniarek – konieczność zmian systemowych.