Usuwanie znamion – kto powinien skorzystać z zabiegu?

5 min czytania
Aktualności
Usuwanie znamion – kto powinien skorzystać z zabiegu?

Usuwanie znamion skórnych dostępne jest niemal dla każdego pacjenta. Istnieje bowiem niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Jeżeli chory boryka się ze zmianami skórnymi, których charakter jest wątpliwy bądź ich obecność sprawia mu dyskomfort, powinien niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Nawet tych niegroźnych, ale narażonych na promieniowanie UV i otarcia warto profilaktycznie się pozbyć. O metodzie leczenia zmian skórnych decyduje lekarz. Zwykle jest nim dermatolog lub chirurg. Ogląda on zmiany i na podstawie stwierdzonych cech znamienia określa on, czy istnieją wskazania do wykonania zabiegu jego usunięcia. Jeżeli tak, dokonuje się wyboru najlepszej metody.

Znamiona skórne najczęściej pojawiają się na naszym ciele w związku z predyspozycjami genetycznymi. Z niektórymi się rodzimy, inne powstają w ciągu kolejnych lat naszego życia. Usuwanie znamion możliwe jest praktycznie w przypadku stwierdzenia każdego rodzaju zmiany skórnej na powierzchni ciała pacjenta. Usuwa się zarówno łagodne, popularne pieprzyki, brodawki, jak i guzy skórne, kaszaki, tłuszczaki, naczyniaki, znamiona przydatkowe, a czasami nawet ropnie. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest jednak dokładna i wnikliwa obserwacja znamion, ich badanie oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego z pacjentem.

Diagnostyka zmian skórnych

W celu wykonania diagnostyki stanu znamion skórnych nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do wybranego dermatologa lub chirurga, a on na podstawie wyników wykonanych badań oceni charakter zmian skórnych. W razie konieczności zleci również usunięcie znamienia określoną metodą. Skrupulatnie obejrzy wszystkie znamiona, a szczególnie te, które wzbudzają jakikolwiek niepokój u pacjenta. Podczas szczegółowego wywiadu określi ewentualne predyspozycje genetyczne do występowania chorób skóry u pacjenta oraz postawi wstępną diagnozę. Dopiero na jej podstawie można decydować o dalszych losach znamion. Wybór metody uzależniony jest od podejrzeń lekarza. Jeżeli uważa on, że może mieć do czynienia ze stanem chorobowym na skórze pacjenta, najprawdopodobniej zaleci wykonanie chirurgicznego zabiegu usuwania znamion.

Wskazania

Każdego niepokojącego pieprzyka lepiej pozbyć się profilaktycznie. W przypadku znamion skórnych prewencja polega głównie na usuwaniu tych, co do charakteru których nie jesteśmy pewni lub wzbudzają nasz niepokój (głównie onkologiczny) i wątpliwości. Usuwanie znamion nie jest powodem ich złośliwienia. Czasami po wykonanym zabiegu stwierdza się obecność w organizmie pacjenta przerzutów. Taki stan świadczy jednak o tym, że z całą pewnością mieliśmy do czynienia z czerniakiem, który zdążył rozsiać się na inne narządy i spowodować spustoszenie w organizmie pacjenta. Dlatego też wskazania zdrowotne są bezwzględnymi przesłankami do wykonania zabiegu przy pomocy skalpela. Tylko chirurgiczne usuwanie zmian umożliwia wykonanie biopsji, czyli niezwykle szczegółowego badania histopatologicznego. Ono natomiast gwarantuje stuprocentową pewność co do określenia charakteru zmiany – złośliwego, chorobowego lub łagodnego.

Największe ryzyko rozwoju czerniaka występuje w przypadku stwierdzenia atypowych cech znamion skórnych. Rozpoznać je jest stosunkowo łatwo. Wystarczy zwrócić uwagę na 5 cech (kryteriów) ewentualnego rozwoju czerniaka i pod tym kątem obserwować wygląd swoich znamion. Jeżeli zmiana skórna będzie asymetryczna, o nieregularnych i postrzępionych brzegach, niejednolitym kolorze, wzrastająca i ewoluująca, należy niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarskiej i pokazać mu określone znamię, wzbudzające niepokój. Pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza również w przypadku, gdy znamię krwawi, swędzi, boli, łuszczy się lub wrzodzieje.

Niegroźne dla zdrowia i życia pacjenta zmiany skórne można usuwać ze względów estetycznych i kosmetycznych. Zwłaszcza jeżeli znajdują się w uciążliwej dla pacjenta lokalizacji. Mogą być nadmiernie widoczne, narażone na ekspozycję na słońce, otarcia, uszkodzenia mechaniczne i zakażenia. Jeżeli na ciele mamy znamiona, które przeszkadzają nam w wykonywaniu codziennych czynności (ubieranie, mycie, golenie, depilacja), powinniśmy rozważyć możliwość ich usunięcia. Kosmetyczne pozbywanie się znamion można przeprowadzić u osób w każdym wieku.

Usuwanie znamion – gdzie się udać?

Pacjenci powinni wybrać taką placówkę, w której bezpiecznie, bezboleśnie i szybko mogą pozbyć się niebezpiecznych lub nieestetycznych zmian skórnych. Usuwanie znamion w Katowicach dostępne jest w Centrum Medycznym Galmedic. Wykwalifikowana kadra zajmuje się pacjentem już od momentu pierwszej wizyty. Kieruje go do specjalisty, który dokonuje wizyty kwalifikacyjnej. Jeżeli u pacjenta nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do wykonania zleconego zabiegu, można od ręki przejść do jego przeprowadzenia. Pacjent nie musi bowiem specjalnie się do niego przygotowywać. Skóra powinna być jedynie oczyszczona, może być dodatkowo ogolona lub wydepilowana.

Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz (mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo pacjenta) określa, czy istnieją ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia zmian skórnych. Należą do nich głównie: tendencja do bliznowaceń i przerostów, zaburzenia krzepliwości krwi, ostra niewydolność narządowa, choroby przewlekłe układu krwionośnego, nerwowego, wątroby czy nerek. W przypadku niektórych pacjentów chirurg decyduje się na wykonanie zabiegu po uprzedniej konsultacji ze specjalistą innej dziedziny medycyny.

W placówce pacjent zostaje objęty opieką chirurga. Ocenia on stan znamion oraz decyduje o możliwych do wykonania metodach zabiegu. Jeżeli pacjent jest zdecydowany na usunięcie znamienia, przechodzi się do gabinetu zabiegowego, gdzie lekarz i pozostali członkowie personelu medycznego przygotowują skórę pacjenta do zabiegu. Wszystkie działania podejmowane są i przeprowadzane w atmosferze komfortu i dyskrecji. Lekarz opisuje każdy etap zabiegu, dzięki czemu pacjent czuje się świadomy i bezpieczny. Po usunięciu znamienia chirurg udziela kuracjuszowi niezbędnych informacji dotyczących procesu rekonwalescencji i konieczności zgłoszenia się na wizytę kontrolną, połączoną ze ściągnięciem szwów.

usuwanie znamion Katowice

Usuwanie znamion – metody i cena zabiegu

Istnieje kilka metod usuwania niechcianych i niebezpiecznych znamion skórnych. Najpopularniejszym sposobem jest chirurgiczne ich wycięcie. Jest ono powszechne głównie ze względu na możliwości, jakie daje lekarzom. Tylko po jego wykonaniu można przekazać nieuszkodzone tkanki do badania histopatologicznego.

Podczas jednego zabiegu można wyciąć kilka znamion, jednak każdorazowo po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Zwykle wycięcie jednej zmiany skórnej wiąże się z kosztem 500 złotych. Mniejsze znamiona (do 10 mm średnicy) wycina się zbiorowo, wówczas koszt operacji zwiększa się.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych i biopsja

Chirurgiczna metoda usuwania znamion skórnych polega na ich wycięciu przez chirurga za pomocą skalpela. Zabieg oczywiście jest dla pacjenta bezbolesny. Uprzednio zostaje on znieczulony za pomocą kremu lub roztworu w zastrzyku. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze pacjenta i wycina znamię w całości, wraz ze zdrowymi tkankami (tzw. marginesem). Dzięki temu zyskuje pewność, że na skórze pacjenta nie pozostały żadne potencjalnie niebezpieczne komórki zmienione chorobowo. Rana zwykle jest owalna, dlatego też do jej zaszycia używa się kilku nici chirurgicznych (szwów). Operator zakłada je w taki sposób, jak przy wykonywaniu operacji chirurgii plastycznej. Gwarantuje to niewielką widoczność blizny po jej wygojeniu i wysoki poziom estetyki. Cały zabieg trwa zwykle około 30-40 minut. Ryzyko wystąpienia powikłań i nawrotów jest niewielkie.

Po wycięciu chirurgicznym zmiany, lekarz zleca wykonanie jej badania histopatologicznego. W tym celu pobrany wycinek tkanki umieszcza w roztworze formaliny, zabezpieczając go przed wpływem warunków zewnętrznych. Przekazuje go do laboratorium, gdzie analitycy medyczni badają go pod mikroskopem. Określają, czy zmiana skórna została wycięta w całości oraz wykonują szczegółową diagnostykę. Tylko dzięki biopsji możliwe jest stuprocentowe określenie rodzaju wyciętego znamienia skórnego oraz jego charakteru.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: gdy chorujemy stajemy się uciążliwe, bo nie ma jak ustawić grafiku.

2 min czytania
Dyskusja wśród pielęgniarek Jedna z pielęgniarek zamieściła poniższą wypowiedź na naszym profilu na Facebooku: Gdy chorujemy stajemy się zbędne i uciążliwe. Bo…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - dyrektorzy szpitali o odszkodowaniach dla pielęgniarek.

2 min czytania
Jedni odszkodowania już pielęgniarkom wypłacili, inni tworzą wielomilionowe rezerwy na skutki potencjalnie przegranych procesów Redakcja cytuje słowa dyrektora jednego z podmiotów leczniczych…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pytania do związku pielęgniarek.

1 min czytania
Pani Ptok mówi do pielęgniarek – koleżanek. Na proteście przewodnicząca OZZPiP stwierdziła: „Kolejna grupa to moje koleżanki z grupy 6 i 5…
Komentarze