Pielęgniarki o czepkach pielęgniarskich.

4 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki o czepkach pielęgniarskich.

Paski na czepkach pielęgniarek

Jeden z użytkowników grupy na Facebooku Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y! zamieścił zdjęcie i opatrzył je tekstem: 

Rok 1952. Na zdjęciu moja ciocia, gdy miała 4 lata. Bardziej mnie zastanawia czepek Pani Pielęgniarki. Ktoś wie, czemu pasek był wyżej i był węższy? Czy wtedy właśnie takie były? Najbardziej zastanawia mnie umiejscowienie paska – prawie na szczycie czepka.

Poniżej cytujemy w oryginalnym brzmieniu niektóre z komentarzy.

Rok 1952… Przypuszczam, że to były czepki z płótna… krochmalone, a paski doczepiane…

Ja też miałam czepek płócienny krochmalony i czarná aksamitkę… rok ukończenia LM 1972 Szczecin jeszcze pracuję.

Prawdopodobnie nie jest to pielęgniarka dyplomowana, tylko asystentka medyczna lub higienistka.

Asystentka medyczna miała paski pionowe… moje „omc” pielęgniarki, nie pamiętacie… skleroza lub Alzheimer.

Dokładnie, pasek był z czarnej aksamitki.

Ja zaczynałam pracę w 1972 roku. Czepki też były krochmalone z paskiem z aksamitki. Pielęgniarki dyplomowane miały szerokie czarne paski a asystentki pielęgniarskie wąskie dwa pionowe. Położne szerokie czerwone, dietetyczki szerokie niebieskie.

Z tego co pamiętam to asystentki miały dwa pionowe paski… to były kobiety po kursach doszkalających, ja zaczęłam pracę w 1981 roku. Na moim oddziale były takie 2 osoby.

W 1970 też miałyśmy tak miałyśmy. Do wykrochmalonego czepka doczepiałysmy aksamitkę.

Szerokość nie miała znaczenia – jaką dostało się aksamitkę taką szerokość miał pasek na czepku – takie to były czasy, potem nastały czepki plastikowe i paski były równe.

Kiedyś cienki pasek miały uczennice, po zdaniu dyplomu mogła nosić gruby.  Ale jak to było w 52 r. to nie wiem.

Jeden długi pasek miałyśmy w piątej klasie przed zdaniem dyplomu –  szkoła w Legnicy.

Liczba pasków na czepkach pielęgniarek

W trzeciej klasie był jeden pasek pionowy, w czwartej były dwa pionowe, w piątej trzy pionowe. Po zdaniu dyplomu szeroki poziomy. Jeden wąski poziomy miały asystentki. LM 1975 -1980. 

Ja miałam w piątej jeden długi cienki pasek. Po zdaniu egzaminu szeroki.

Ja w Studium miałam poprzeczne. Panie, które pracowały wtedy w szpitalu były pomocą pielęgniarek. Z tego co pamiętam nie mogły podawać leków.

Przypomnij sobie. My miałyśmy w liceum poprzeczne. Ale po dyplomie dostałyśmy szeroki. A tzw. pomoce chodziły do liceum albo studium tylko zdaje się nie podeszły do dyplomu. Po szkole pracowałam na noworodkach i pracowała z nami taka pani.  

To czapek asystentki pielęgniarskiej. Później uzupełniały wykształcenie i były dyplomowane. W roku 1979 jak zaczynałam pracę były asystentki, ale już krótko.

Wtedy były czepki płócienne. Krochmalone.  Ale ja w Liceum też miałam płócienne i na początku pracy też. A pasek był (u mnie) z czarnej tasiemki o szerokości 2 cm. A tak naprawdę to te paski tworzyło się, kto miał byle by czarnego. Były ciężkie czasy. Wszystkiego brakowało w sklepach. Większość towaru była na kartki.

 Przed dyplomem w LM były pionowe, w studium pomaturalnym były poziome wąskie.

My w piątej klasie byłyśmy na tyle cwańsze że wycinaliśmy czepki z bloku technicznego i przyklejałyśmy klejem aksamitkę.

Dawniej czepki były szyte z białego materiału, nawet podwójnie składanego i mocno krochmalone, prasowane a pasek był przypinany do czepka. Wysokość paska nie miała znaczenia. Kolor paska decydował o tym jaki mam zawód. Pielęgniarka czarny,  położna bordowy, dietetyczka granatowy. Natomiast pielęgniarka po skończonej szkole pielęgniarskiej bez dyplomu paski wąskie podłużne.

Miało znacznie! Ukończyłam w 77 roku! Z kolorystyką się zgadzam! Po obronie pracy dyplomowej szeroki pasek na czepku!

Pielęgniarka: czepki były wykrochmalone na blachę 

Tak, teraz sobie przypominam, ja jako uczennica medycznego studium zawodowego, nosiłam wąski pasek czarny a po zdaniu dyplomu założyłam czepek z szerokim paskiem. Wyleciało mi to z głowy.

To były pielęgniarki tzw. egzaminowane, były braki pielęgniarek i dlatego po przepracowaniu kilku lat jako asystentka można było zdawać egzamin zawodowy i otrzymywało się tytuł pielęgniarki egzaminowanej.

To były lata powojenne i szerokość paska nie miała znaczenia. Czepki były płócienne paski doczepiane jeszcze na początku lat siedemdziesiątych, takie były jak zaczynałam naukę w 1972 roku.

Tak to pielęgniarka  -asystentka po małej maturze. Na pasku jest znaczek prawdopodobnie logo szkoły jaka ukończyła.

A ja myślę, że w 1952 roku były duże braki w zaopatrzeniu i pielęgniarka na zdjęciu ma taki pasek jaki udało jej się kupić. Poziomy pasek miała pielęgniarka a uczennice LM lub Studium do zdania dyplomu miały paski pionowe.

Moja mama była pielęgniarką po szkole z dyplomem i też miała taki wąski pasek, a dlaczego? Bo czepek był płócienny (wykrochmalonych na blachę) a pasek z aksamitki (więc były różnice w szerokości) i koniecznie broszka szkoły. W przypadku mojej mamy szkoła z Mikołowa. Podobnie jest na tym zdjęciu, chyba nawet widać troszkę broszki. Natomiast asystentki miały dwa paski pionowe, ale fakt pracowały na równi z innymi.

Osoba zamieszczająca zdjęcie podsumowała dyskusję: Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi, chociaż najbardziej zastanawia mnie umiejscowienie tego paska, który nie jest na środku czepka tylko wyżej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

592 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze