Pielęgniarka – chirurgiczna asysta lekarza
Ministerstwo zdrowia w dniu 16 lipca 2021 roku, na stronie legislacja.gov.pl ogłosiło projekt rozporządzenia. Dotyczy on „specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia”. Nowelizacja przedmiotowego rozporządzenia dotyczy stworzenia możliwości uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza, przez pielęgniarki.
Ministerstwo zdrowia podkreśla, że powyższe umożliwi podniesienie w ramach kształcenia podyplomowego kwalifikacji zawodowych pielęgniarek, które poprzez nabycie dodatkowej wiedzy i umiejętności w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, asystowaliby lekarzom przy operacjach.
Nowa specjalizacja pielęgniarek – wymogi kwalifikacyjne
Jakie przewidziano wymogi kwalifikacyjne dla pielęgniarek, które będą zainteresowane uzyskaniem tytułu specjalisty w nowej dziedzinie? W projekcie rozporządzenia zapisano, że wymogiem będzie ukończenie studiów I stopnia. A także uzyskanie tytułu zawodowego licencjata na kierunku studiów w zakresie pielęgniarstwa.
Ministerstwo podkreśla, że nowe kształcenie prowadzone w trybie szkolenia specjalizacyjnego zapewni pełny nadzór nad jakością kształcenia oraz kompetencjami przyszłych specjalistów. Szkolenie specjalizacyjne prowadzone byłoby w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
Pielęgniarki z nowymi kompetencjami
W uzasadnieniu do rozporządzenia odniesiono się bardzo lakonicznie w kwestii kompetencji zawodowych specjalisty w dziedzinie asysty chirurgicznej lekarza. Zapisano bowiem, że asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i technicznie do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz. Asystent lekarza mógłby asystować przy stole operacyjnym, a także wykonywać określone czynności po zabiegach chirurgicznych.
Resort zdrowia argumentuje powyższe odciążeniem chirurga, w szczególności chirurga ogólnego.
Tytuł specjalisty dla pielęgniarki za dorobek naukowy
Ustawodawca podkreśla, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, minister właściwy do spraw zdrowia może na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym uznać dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. Szacuje się, iż w 2022 r. około 30 osób wystąpi o uznanie dorobku.
Natomiast od 2023 r. już tylko nieliczne osoby będą zwracały się z wnioskiem o uznanie dorobku. Tak więc zakłada się, iż w latach 2023 – 2028 ok. 15 osób rocznie będzie ubiegało się o uznanie dorobku. Osoby z uznanym dorobkiem naukowym, będą mogły przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego, bez odbywania szkolenia.
Ministerstwo szacuje, że od 2024 roku około 100 osób rocznie uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgiczna asysta lekarza. To ma się przełożyć na zwiększenie „dostępności do lekarzy chirurgów”.
Ministerstwo zdrowia deprecjonuje płacowo pielęgniarki, jednocześnie zwiększa zakres ich kompetencji
Trudno doszukać się konsekwencji w działaniu ministra zdrowia wobec zawodu pielęgniarki. Z jednej strony minister zrównuje płace zasadnicze pielęgniarek z opiekunami medycznymi oraz sekretarkami. A z drugiej rozszerza zakres ich kompetencji czyli uprawnień i obowiązków.
Można z dużą dozą pewności przewidzieć, że pielęgniarka z tytułem w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza, dowie się od pracodawcy, że jej tytuł nie jest wymagany na jej stanowisku pracy. Jednocześnie będzie wykonywać zadanie w zakresie… chirurgicznej asysty lekarza.
źródło: uzasadnienie do projektu rozporządzenia
Czytaj więcej w przedmiotowej sprawie: Opinia biegłego: pielęgniarka w roli asysty.