Nowy podział pielęgniarek
Sejm w dniu 28 maja 2021 roku znowelizował ustawę o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Jej pokłosiem jest nowy podział pielęgniarek na grupy.
Szczegółowe informacje w zakresie zaszeregowania pielęgniarek i położnych do grupy: 7, 8 oraz 9 przedstawiliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – ostateczny podział na grupy i współczynniki pracy.
Metodologia, na której opiera się przedmiotowy podział na grupy wzbudza ogromne kontrowersje oraz różnorakie interpretacje. Taka sytuacja zapowiada liczne spory i konflikty w podmiotach leczniczych, także na poziomie samych oddziałów szpitalnych, do procesów sądowych włącznie.
Płaca pielęgniarki według wymogów kwalifikacyjnych dla stanowiska pracy
Ustawa pogrupowała pielęgniarki według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. Nie według kwalifikacji posiadanych przez pielęgniarkę, ale wymaganych na zajmowanym stanowisku.
Powyższą problematykę poruszyliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Kwalifikacje pielęgniarki czy wymagane na danym stanowisku.
Istotę problemu oddaje wypowiedź legislatora sejmowego na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 20 maja 2021 roku.
Legislator Urszula Sęk:
Podział pielęgniarek na grupy – ogromna rola dyrektora podmiotu leczniczego
Teraz przechodzimy do sedna sprawy. Według licznych opinii przekazywanych przez ministerstwo zdrowia, w przedmiotowym zagadnieniu ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych nie wprowadza powszechnie obowiązującej w ochronie zdrowia siatki płac.
Dla pełności obrazu zacytuję fragment odpowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z dnia 23 czerwca 2021 roku, na interpelację poselską:
Wobec powyższego, należy zadać sobie pytanie: skoro ustawa nie jest wyrocznią w zakresie kształtowania wynagrodzeń w podmiotach leczniczych, to na jakich przesłankach ma się opierać system wynagradzania w poszczególnych zakładach pracy? Odpowiedź jest prosta – na Kodeksie Pracy.
Wynagrodzenia pielęgniarek zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy
Taki kierunek interpretacji w zakresie opisywanej powyżej problematyki wskazuje cytowany powyżej wiceminister zdrowia. Waldemar Kraska w przedmiotowej interpelacji kontynuuje interesujący nas wątek:
Z powyższego wynika, że dyrektor podmiotu leczniczego nie może kształtować wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, opierając się wyłącznie na siatce płac, określonej w załączniku nr 1 do przedmiotowej ustawy, ale w szczególności powinien przestrzegać zasad określonych w Kodeksie Pracy.
Wynagrodzenia pielęgniarek – ten sam zakres kompetencji zawodowych – ta sama płaca
Tłumacząc na język realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych, dyrektor nie może różnicować wynagrodzeń osób, które w ramach tych samych kompetencji zawodowych wykonują ten sam zakres obowiązków. Niestety, obecna siatka płac kompletnie odstaje od zasad narzuconych przez Kodeks Pracy, narzucając różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych, sięgające 3 tysięcy złotych. Natomiast w związku z zapowiedzianą waloryzacją wynagrodzeń od lipca 2022 roku, różnica ta przekroczy 3 tysiące złotych.
Wynagrodzenia pielęgniarek – ustawa czy Kodeks Pracy – pismo do ministra zdrowia
3 lipca 2021 roku
Adam Niedzielski
Minister zdrowia
W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która skutkuje różnicami w wynagrodzeniu zasadniczym, pomiędzy pielęgniarkami i położnymi, posiadającymi ten sam zakres kompetencji zawodowych, proszę o wyjaśnienia w poniższym zakresie.
Na jakich przesłankach ma opierać się dyrektor podmiotu leczniczego w zakresie kształtowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych? Tylko na przedmiotowej ustawie – w zakresie zapewnienia najniższego wynagrodzenia zasadniczego – czy także na Kodeksie Pracy w zakresie regulacji dotyczących wynagrodzenia równego za tę samą pracę.
Wobec powyższego proszę o stanowisko w następującej kwestii:
Czy dyrektor podmiotu leczniczego, zatrudniający pielęgniarki na OIOM, może zaszeregować wszystkie do grupy 8, mimo, że nie wszystkie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa?
Redaktor Naczelny pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek